HomePOLSKA

Rząd straszy hotelarzy kontrolami, mandatami i odebraniem pomocy z Tarczy…

Rząd straszy hotelarzy kontrolami, mandatami i odebraniem pomocy z Tarczy…

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że rząd chce ogłosić pierwsze tygodnie stycznia “okresem zaprzestania podróży i kontaktów społecznych”. Podkreśli, że ma to na celu uniknięcie ponownego zamrożenia gospodarki po okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdy częstotliwość kontaktów społecznych będzie zwiększona.

 

Jarosław Gowin powiedział, że ograniczenia w podróżowaniu i spotkaniach mają mieć nieformalny charakter. “To nie będzie rozwiązanie formalne czy nakaz. To będą pewne zachęty, obostrzenia i przede wszystkim apel do odpowiedzialności i poczucia solidarności każdego z nas” – powiedział wicepremier.

 

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla wszystkich uczniów będą trwały od 4 do 17 stycznia. Taką decyzję podjął rząd tłumacząc to walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział Polskiemu Radiu, że zmiana decyzji o terminie ferii nie jest rozpatrywana.

 

 

***

 

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że dziś rozpoczną się kontrole przestrzegania ograniczeń sanitarnych w hotelach. Ma to związek z doniesieniami o łamaniu przepisów, które wskazują, że pobyt w hotelu jest możliwy tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, medyków, pacjentów oraz ich opiekunów. Część osób nadal jednak korzysta z hoteli w celach prywatnych, choć składają oświadczenia, że pobyt ma związek z wyjazdem służbowym.

 

Jak powiedział Jarosław Gowin, kontrole w hotelach mają zapobiegać takim sytuacjom. “Kontrole rozpoczną się dzisiaj” – podkreślił wicepremier i minister rozwoju. “Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę zwracam się z apelem do przedsiębiorców, aby przestrzegali przepisów, dlatego że inaczej muszą się liczyć nie tylko z mandatami i karami finansowymi, ale także z zawieszeniem pomocy, która opiewa łącznie na około 40 miliardów złotych”.

 

Decyzją rządu, turyści nie będą mogli korzystać z hoteli co najmniej do 27 grudnia.

 

***

 

Wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin ogłosił Plan Dla Pracy i Rozwoju. Ma to być kompleksowy program wsparcia polskiej gospodarki. Będzie się składał z trzech obszarów; bezpośredniej pomocy przedsiębiorcom, nowego kierunku i impulsu rozwojowego.

 

Jarosław Gowin powiedział, że nowy plan jest odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców i pracowników, którzy doświadczają skutków kryzysu spowodowanego koronawirusem. “Pracownicy i firmy potrzebują znowu poczuć się bezpiecznie” – powiedział wicepremier. “Potrzebują nie ogólnych wizji, idei czy strategii, ale konkretnego i pewnego planu rozpisanego na działania i terminy. Dzięki temu planowi, warunki prowadzenia działalności gospodarczej staną się przewidywalne”.

 

Elementami nowego planu mają być między innymi: tarcza prawna, cyfryzacja i bardziej przyjazne prawo zamówień publicznych. “Jest już decyzja premiera Mateusza Morawieckiego o powołaniu międzyresortowego zespołu, który zajmie się usuwaniem barier administracyjnych, przyspieszaniem terminów podejmowania decyzji i działaniem na rzecz bardziej przyjaznego charakteru pracy instytucji publicznych. To wszystko złoży się na tarczę prawną, która dla przedsiębiorców jest równie istotna jak tarcza finansowa”.

 

Kolejnym z obszarów Planu Dla Pracy i Rozwoju będzie nowy kierunek, czyli pakiet wsparcia dla firm i pracowników, którzy są zmuszeni do transformacji i dostosowania się do zmienionych potrzeb rynku. W ramach tego obszaru przewidziane są między innymi niskooprocentowane pożyczki i dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. W planach są również warsztaty i szkolenia ułatwiające ponowne rozpoczęcie działalności gospodarczej w nowych warunkach, po pandemii koronawirusa.

 

Jarosław Gowin zapowiedział, że nowy plan dla gospodarki będzie rozwijany w dialogu z biznesem i pracownikami. Szczegóły programu Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii udostępniło na stronie internetowej LiczaSieKonkrety.pl.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/i wz/w kj

COMMENTS