"> Rząd: Środki z Otwartych Funduszach Emerytalnych przeniesiemy na Indywidualne Konta Emerytalne lub na FUS - wiadomosci.com

Rząd: Środki z Otwartych Funduszach Emerytalnych przeniesiemy na Indywidualne Konta Emerytalne lub na FUS

Rząd: Środki z Otwartych Funduszach Emerytalnych przeniesiemy na Indywidualne Konta Emerytalne lub na FUS

Rząd zapowiada przeniesienie pieniędzy zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne bądź do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przesunięciu tych pieniędzy na IKE będzie towarzyszyć opłata.

Zmiana, która ma wejść w życie z początkiem 2020 roku, zakłada przekształcenie rachunków OFE w Indywidualne Konta Emerytalne. Ta opcja będzie domyślna. Przyszli emerycie będą mogli przenieść swoje pieniądze do ZUS-u.
Przesunięcie pieniędzy z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne będzie obciążone 15-procentową opłatą. Ma ona wyrównać szanse, ponieważ przy wypłacie pieniądze z IKE nie są opodatkowane. Pieniądze wypłacane przez ZUS opodatkowane są stawkami 18 i 32 procent, dlatego transfer pieniędzy z OFE na IKE będzie obciążony opłatą w wysokości 15 procent zgromadzonych na koncie emerytalnym pieniędzy.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zmiana ma uporządkować system emerytalny, żeby przyszli emeryci mieli pewność co do pieniędzy zgromadzonych w ZUS, PPK jak i IKE. Według premiera to najkorzystniejsza z prywatyzacji po 1989 roku.
Jak poinformował minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w maju projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych, w czerwcu i lipcu nad przepisami będzie pracował rząd. Wrzesień i październik to zdaniem ministra Kwiecińskiego czas prac parlamentarnych. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu przyszłego roku.
Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że rządowe działania mają na celu odbudowę zaufania społecznego do systemu emerytalnego.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska zaznaczyła, że ponad 80 procent emerytur jest wypłacanych z publicznego systemu. Na konferencji prasowej dotyczącej zmian w systemie emerytalnym prezes ZUS podkreśliła jednak, że trzeba szukać rozwiązań, aby otrzymywana przez Polaków emerytura pochodziła z różnych źródeł.
OFE czyli otwarte Fundusze Emerytalne powstały w Polsce w ramach reformy systemu emerytalnego z 1999 roku. W 2013 roku rząd PO umorzył część papierów wartościowych zgromadzonych przez OFE.

Minister Kwieciński: zmiana w OFE to uporządkowanie systemu emerytalnego

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przekonuje, że ogłoszona dziś przez rząd propozycja zmiany dotyczącej OFE, to uporządkowanie systemu emerytalnego. Gość radiowej Trójki podkreślił, że jest to realizacja zapowiedzi wyborczych PiS.

Rząd zapowiada przeniesienie pieniędzy zgromadzonych na Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne bądź do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma wejść w życie na początku przyszłego roku.
Tłumacząc, na czym będzie ona polegała, minister Jerzy Kwieciński podkreślił, że w pełni będziemy mogli tymi środkami dysponować. Zapewnił, że zostanie całkowicie zapewniona ciągłość zarządzania tymi pieniędzmi. Dotychczas zajmowały się tym Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które zostaną przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. “Nasze środki, które były na specjalnych rachunkach uczestników OFE przejdą na nasze indywidualne konta emerytalne” – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju. Przesunięciu tych pieniędzy na IKE będzie towarzyszyć 15-procentowa opłata.
Jerzy Kwieciński poinformował, że w maju projekt ustawy trafi do konsultacji społecznych, w czerwcu i lipcu nad przepisami będzie pracował rząd. Wrzesień i październik, to według ministra czas prac parlamentarnych. Formalne przekształcenie OFE w IKE nastąpiłoby w styczniu przyszłego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/PR3/jl/wk

IAR / S. Białek / K. Darmoros / # Karol Tokarczyk / kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0