Rząd przyjął program Kolej Plus. Zwiększyć się ma liczbę połączeń

Rząd przyjął program Kolej Plus. Zwiększyć się ma liczbę połączeń

Prawie 6 miliardów 600 milionów złotych mają wynieść wydatki do 2028 roku na wsparcie rozwoju lokalnej i regionalnej infrastruktury kolejowej.

“Modernizacja i budowa nowych linii kolejowych w regionach to najważniejszy element przyjętego przez rząd programu Kolej Plus, który ma przyczynić się do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego części mieszkańców Polski” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Dodał, że we współpracy z samorządem rząd wybuduje infrastrukturę kolejową, która umożliwi uruchomienie połączeń do miejscowości powyżej 10 tysięcy mieszkańców, w których nigdy takich połączeń nie było lub zostały zaniechane.

Na liście miejscowości do których w najbliższej dekadzie mają szansę dojechać pociągi są m.in. Jastrzębie-Zdrój, Świecie, Chełmno, Turek czy Busko-Zdrój. Ostateczną listę miejsc wskaże konkurs, który ogłosi spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

85 procent środków na realizację inwestycji zapewni rząd poprzez dokapitalizowanie PKP PLK. Pozostałą część pieniędzy mają dołożyć samorządy. Wiceminister Andrzej Bittel powiedział, że województwa otrzymają też system zachęt do tego, aby wydłużyć połączenia poza swoimi granicami. Obecnie przepisy mówią o prowadzeniu połączeń do pierwszej stacji za granicą województwa. Wiceszef resortu infrastruktury wyjaśnił, że chodzi o to, aby dać możliwość przesiadki na kolejny środek transportu i kontynuowania podróży pasażerom. Andrzej Bittel dodał, że samorządy, które nie będą chciały realizować tzw. połączeń stykowych będą miały mniejsze szansę uzyskania dofinansowania z Funduszu Kolejowego modernizacji lub zakupu taboru .

Rząd przyjął też projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który umożliwia nieodpłatne przekazywanie samorządom linii kolejowych i przywrócenie niewykorzystywanych dotąd terenów kolejowych na cele transportowe. Nowela wprowadza też zakaz likwidowania istniejących linii kolejowych bez zgody ministra infrastruktury.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Tomasz Marciniuk/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0