HomePILNE

Rząd przedłuża ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Polacy wytrzymają?

Rząd przedłuża ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Polacy wytrzymają?

Rząd przedłuża ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do 19 kwietnia będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się, zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego, ograniczenia w wydarzeniach religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób (także w święta Wielkiej Nocy), ograniczenia w działalności galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych, zasady poruszania w komunikacji publicznej i samochodów większych niż 9-osobowe, zawieszenie działalności zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu , zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Do 19 kwietnia zamknięte będą restauracje, obowiązują ograniczenia dotyczące liczby osób w sklepach, na targach i na poczcie i ograniczenia w działalności instytucji kultury.

Szef rządu poinformował także, że do niedzieli 26 kwietnia pozostają zamknięte szkoły i uczelnie, przedszkola i żłobki, wstrzymany będzie pasażerski ruch lotniczy i międzynarodowy ruch kolejowy. Do tego czasu – tak jak dotychczas – szkoły mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

Do niedzieli 3 maja zamknięte pozostaną granice, obowiązuje kwarantanna dla osób przekraczających granicę z Polską, a do odwołania obowiązują ograniczenia w zakresie organizacji imprez masowych i zgromadzeń.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki tym ograniczeniom udało się ograniczyć liczbę zakażonych wirusem. Poskreślił, że polska strategia walki z pandemią koronawirusa sprawdza się. Bez zastosowania społecznej kwarantanny – dodał szef rządu – mielibyśmy nawet 40 tysięcy zachorowań.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że od przyszłego czwartku zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Każda osoba będzie musiała nosić maseczkę, szalik lub chustkę, która zakryje usta i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach lub miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Minister Łukasz Szumowski zaapelował również, aby święta spędzać w gronie najbliższej rodziny, z domownikami. Gdybyśmy poluzowali restrykcje – wskazywał Łukasz Szumowski – za miesiąc mielibyśmy nawet 50 tysięcy więcej chorych i kilkaset kolejnych ofiar.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że matury i egzamin kończący szkołę podstawową zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że może dojść do korekt w terminach rekrutacji na studia i do szkół średnich. “To zależy od tego, kiedy te przełożone egzaminy miałyby się odbyć, jeżeli w drugiej połowie czerwca, to niewielkie przesunięcia w terminarzu rekrutacji będą potrzebne, ale jesteśmy do tego przygotowani, rozważamy różne scenariusze i na pewno to przygotujemy” – zapewnił szef MEN.
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że uczniowie dowiedzą się o terminie egzaminów z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. Minister zalecał, żeby uczniowie wykorzystali ten czas na przygotowania do egzaminów.

Dariusz Piontkowski zaznaczył też, że nie ma powodu do zmiany daty zakończenia roku szkolnego, a świadectwa można odebrać w innym terminie. “Będziemy także zalecali dyrektorom, żeby przekazywali uczniom świadectwa w formie elektronicznej” – dodał.

Premier zapowiedział, że po Świętach Wielkanocnych rząd przedstawi plan wychodzenia z kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Szef rządu podkreślił, że nowy plan będzie kompleksowy i zostanie skonsultowany z szerokim gronem ekspertów.

“Chcemy przedstawić pewien bardzo logiczny, uporządkowany i przedyskutowany z ekspertami plan >>powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej<<. Będzie on skonsultowany z ekspertami od zdrowia, gospodarki i spraw społecznych” – powiedział Mateusz Morawiecki.

“Dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, może nie wrócić przez lata, ale to nie oznacza, że mamy tracić nadzieję. Mam coraz większą nadzieję, że poprzez programy gospodarcze, zbliżające się lato i odpowiednie rygory, Polska i świat będą w stanie poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się koronawirusa” – zaznaczył szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki zaapelował również, by Senat jak najszybciej zajął się zmianami w tak zwanej tarczy antykryzysowej. Dziś w nocy Sejm przyjął przepisy, które uzupełniają specustawę o pomocy dla przedsiębiorców. Wśród nowych rozwiązań jest między innymi zwolnienie z połowy składek na ZUS dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do Senatu z apelem o pilne zwołanie posiedzenia i przyjęcie nowych przepisów. “Apeluję o to, by Senat jak najszybciej zajął się tym pakietem, ponieważ zawiera on bardzo dużo korzystnych rozwiązań dla gospodarki, przedsiębiorców i pracowników” – mówił szef rządu. “Ten pakiet pozwoli nam ratować miejsca pracy. Trzeba się zająć nim szybko, by stał się rzeczywistością. W pakiecie jest wiele dodatkowych zwolnień z płatności na ubezpieczenia społeczne, czyli tradycyjny ZUS” – zaznaczył premier.

Uzupełniona tarcza antykryzysowa przewiduje też między innymi wsparcie dla rolników objętych kwarantanną. Na czas przymusowej izolacji będą otrzymywać świadczenia w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia, czyli około 1300 złotych brutto. Kolejnym rozwiązaniem jest wydłużenie świadczenia postojowego dla osób samozatrudnionych oraz pracujących na podstawie umów o dzieło i o zlecenie. Te osoby będą mogły otrzymać wsparcie w wysokości 2080 złotych brutto miesięcznie przez trzy miesiące, a nie przez miesiąc, jak zapisano w pierwotnej wersji tarczy antykryzysowej.

Niezbędne informacje dotyczące tarczy antykryzysowej umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./gov.pl/web/koronawirus/d dwi/w dw

COMMENTS