HomePomorskie

Rząd próbuje przekonać część samorządów do przekopu Mierzei Wiślane

Rząd próbuje przekonać część samorządów do przekopu Mierzei Wiślane

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej próbuje przekonać część samorządowców z Pomorza do budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. W tej sprawie minister Marek Gróbarczyk spotkał się dziś z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem.

Konstruktywne i sprzyjające kompromisom – tak w komunikacie przesłanym mediom ocenił spotkanie minister Gróbarczyk. Szef resortu oraz marszałek mieli przedyskutować różnice zdań, a samorządowiec przedstawił tematy, które nurtują samorządowców z północy Polski.
Z kolei urząd marszałkowski województwa pomorskiego wskazuje, że do spotkania doszło po wielokrotnych apelach i długich staraniach ze strony pomorskich samorządowców. Jak dodają urzędnicy, marszałek Mieczysław Struk osobiście potwierdził wszystkie uwagi i zastrzeżenia do raportu o oddziaływaniu na środowisko zgłaszane przez pomorski samorząd. Samorządowiec mówił też o problemach związanych z drogami dojazdowymi na Mierzeję Wiślaną oraz ograniczeniami w ruchu turystycznym. To jeden z problemów, który martwi część lokalnych samorządowców.
Tydzień temu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Resort gospodarki morskiej dodaje, iż otwiera to drogę do wydania pozwolenia na budowę oraz do ogłoszenia przetargu na wykonawcę przekopu. Jak informuje urząd marszałkowski, minister Gróbarczyk potwierdził wcześniejsze doniesienia Polskiego Radia, że odpowiedni przetarg będzie ogłoszony jeszcze w tym roku.
Według szacunków ministerstwa budowa kanału ma zakończyć się do 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie 880 milionów złotych. W całości będzie pokryty z budżetu państwa.

IAR / MGMiŻS / UMWP / Karol Tokarczyk/as

COMMENTS