HomePOLSKA

Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, dzięki którym ceny prądu nie wzrosną

Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, dzięki którym ceny prądu nie wzrosną

Minister energii Krzysztof Tchórzewski poinformował, że przyszłoroczna akcyza i opłata przejściowa na prąd pozostaną na dotychczasowym poziomie. Krzysztof Tchórzewski podkreślił w TVP Info, że rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, dzięki którym ceny prądu nie wzrosną.

“Z ministrem finansów uzgodniliśmy, że na przyszły rok pozostanie obniżona akcyza i opłata przejściowa, a więc to jest prawie 60 procent ewentualnej podwyżki cen prądu. Te rzeczy mamy już domówione. 40 procent będziemy się jeszcze starali tak zrobić, żeby zamortyzować, mamy czas do końca roku w tej sprawie” – wyjaśnił.

Ceny prądu na 2019 rok zostały zamrożone pod koniec czerwca, kiedy prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, regulującej tę kwestię. Dzięki zmianie w prawie ceny prądu pozostały na poziomie z 2018 roku. Nowelizacja objęła m. in. gospodarstwa domowe, mikro- i małe firmy, szpitale oraz jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy. Minister Tchórzewski przekonywał, że dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 roku 8,5 miliarda złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVPInfo, wczesn./Wj/dw

COMMENTS