HomePILNE

Rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach

Rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach

Rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach. Poinformował o tym po posiedzeniu gabinetu premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że komisja zajmie się wszystkimi środowiskami, ale przede wszystkim tymi, które mają kontakt z dziećmi, jak się wyraził premier, “oczywiście też nie wykluczając Kościoła, nie wykluczając duchownych, purpury”. Działalność komisji ma też objąć środowiska artystyczne, nauczycielskie, opiekunów, trenerów. Premier podkreślił, że nikt, kto dopuścił się pedofilii, nie może uniknąć odpowiedzialności.
Mateusz Morawiecki dodał, że w składzie komisji powinni się znaleźć przedstawiciele jak najszerszych środowisk. Dlatego do udziału w niej zostaną zaproszeni także politycy opozycji. Chcemy, żeby komisja miała “formułę społecznie jak najbardziej otwartą, ale jednocześnie praktyczną, tak, żeby ona nie rozmywała tematu” – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że komisja powinna szybko zidentyfikować słabe miejsca obecnego systemu, które sprzyjają przypadkom pedofilii, i doprowadziła do jak najszybszego wyeliminowania tych miejsc. Ma też zapobiec tuszowaniu przypadków pedofilii. Premier podkreślił, że komisja powinna być wiarygodna, a jednocześnie mieć uprawnienia do pozyskiwania materiałów śledczych. Dodał, że rząd chce w najbliższych dniach zaproponować konkretne rozwiązania, dotyczące tej sprawy.
Mateusz Morawiecki oświadczył, że pedofilię trzeba wypalić żelazem. Dodał, że “nie może być żadnej taryfy ulgowej dla kogokolwiek”. Szef rządu podkreślił, że problemowi pedofilii należy nadać rangę systemową. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że statystyka dotycząca przestępstw pedofilii powinna zaistnieć w świadomości społecznej. “Niczego nie chcemy ukrywać, pełna transparentność” – powiedział szef rządu podkreślając, że powinna ona objąć wszystkie środowiska.
Premier przypomniał, że Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało zaostrzenie prawa tak, aby zwiększyć kary za pedofilię i przeciwdziałać przypadkom ukrywania czy przemilczania czynów pedofilskich.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/sk

COMMENTS