6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Rada Ministrów poparła prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nawet jeśli Sejm uchwali obniżenie wieku emerytalnego jeszcze w tym roku, to nowe zasady będą obowiązywać najwcześniej od 1 października 2017 r.

 

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła oficjalne stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest ponowne umożliwienie przechodzenia na emeryturę w wieku 65. lat – w przypadku mężczyzn i 60 lat – kobiet.

 

Pozytywną opinię i rekomendację poparcia prezydenckiego projektu ustawy Komitet Stały Rady Ministrów przedstawił rządowi już 30 czerwca. Minister finansów sugerował, by możliwość przejścia na emeryturę w takim wieku była uzależniona od stażu pracy (tzw. okresu składkowego): 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. To dodatkowe kryterium miałoby zrównoważyć potrzeby społeczne – z jednej strony, a racje gospodarcze i stan finansów państwa – z drugiej. Jak wiadomo, złożony pod koniec minionego roku prezydencki projekt zakłada powrót do ‚starych” lat emerytalnych bez żadnych dodatkowych warunków, jedynie po osiągnięciu stosownego wieku. Obecnie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą ukończyć 67 lat, by przejść na emeryturę. Zostały one uchwalone przez Sejm poprzedniej kadencji, zgodnie z projektem rządu PO-PSL.

 

Prezydent Andrzej Duda złożył swój projekt jeszcze przed końcem kadencji Sejmu i wyborami wygranymi przez PiS, liczą, że nowelizacja zostanie szybko uchwalona i powrót do wieku 60 lat dla kobiet i 75 lat dla mężczyzn nastąpi od 1 stycznia 2016 r. Jednak projekt nie trafił wówczas pod obrady polskiego parlamentu. Prezydent Duda skierował go więc ponownie do nowego Sejmu 30 listopada ub. roku. Kilka dni później na forum Sejmu odbyło się pierwsze czytanie ustawy i rozpoczęły prace w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

 

Już wówczas stało się wiadome, że nowe przepisy nie wejdą w życie od początku 2016 r., choćby dlatego, że ZUS potrzebuje co najmniej dziewięciu miesięcy na dostosowanie systemów informatycznych do nowych regulacji. Dlatego Rada Ministrów popierając prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego chce, by jego przepisy miały zastosowanie od 1 października 2017 roku.

TS/Zbigniew Biskupski AIP, Fot. Michał Dyjuk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520