HomePILNE

Rząd dogadał się z górnikami. Na razie…

Rząd dogadał się z górnikami. Na razie…

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że kompromis osiągnięty z górnikami jest dobry. Związki zawodowe Polskiej Grupy Górniczej zawarły porozumienie z władzami spółki, które dotyczy m.in. podwyżki płac o 6 procent. Ponadto górnicy odwołali protest zapowiadany na przyszły tydzień.

Jacek Sasin w Polskim Radio 24 przypomniał, że górnicy wnosili o 12-procentową podwyżkę. Wicepremier podziękował PGG za podjęte działania,
“Tak wysokie podwyżki były absolutnie niemożliwe, natomiast przez te dwa tygodnie zarząd Polskiej Grupy Górniczej znalazł środki na to, aby zaproponować tę podwyżkę 6-procentową. Pierwotnie była to 5-procentowa propozycja, w wyniku negocjacji osiągnęliśmy kompromis na poziomie 6 procent, czyli połowy tych oczekiwań ze strony związków górniczych” – wyjaśnił.
Jacek Sasin dodał, że protest górników jest zawieszony do września.
“Dlatego, że wtedy będziemy w stanie powiedzieć, czy również pewne działania, o których rozmawialiśmy wewnątrz Polskiej Grupy Górniczej, działania, które mają ograniczyć koszty, zwiększyć efektywność pracy, ale również spowodować, że nastąpi również racjonalizacja zatrudnienia, czyli zadania wykonywane będą być może przez mniejszą liczbę pracowników w sensie takim, że część pracowników każdego roku odchodzi w sposób naturalny, że nie będą przyjmowani nowi pracownicy w takiej ilości, jak odejdą, czyli to zatrudnienie będzie się zmniejszać, że to wszystko spowoduje, że sytuacja finansowa Grupy będzie lepsza. I wtedy we wrześniu będzie można powrócić do rozmów” – zauważył wicepremier.
Minister aktywów państwowych przypomniał, że do 21 kwietnia ma dojść do spotkania z górnikami, na którym przedstawione zostaną rozwiązania systemowe dla górnictwa i energetyki:
“Mój resort pracuje dzisiaj nad wypracowaniem strategii długofalowej, jak powinna rozwijać się energetyka i jaki udział w tym programie miałoby mieć górnictwo węgla kamiennego to musimy dzisiaj zbudować taki program obliczony na wiele lat. Nikt z nas nie oczekuje, że my wtedy podejmiemy ostateczne decyzje. Przed tym 21 będziemy rozmawiać, bo taka jest intencja. Będziemy rozmawiać ze stroną społeczną, ze związkami zawodowymi działającymi w górnictwie, ale również z tymi, które działają w energetyce. Ten 21 to będzie taki etap, gdzie usiądziemy i podsumujemy dotychczasową dyskusję” – wyjaśnił.
Jacek Sasin przypomniał, że w lutym górnicy otrzymali tak zwaną czternastą pensję.
Porozumienie z górnikami zakłada m.in. dopłaty do dniówek oraz to, że pieniądze będą trafiły do osób związanych procesem produkcyjnym, wyjaśnił po spotkaniu prezes Grupy Tomasz Rogala. Zaznaczył, że już oficjalnie zakończył się spór płacowy w spółce. Powiedział, że dzięki temu udało się uniknąć dalszych strajków i niepokojów. Tomasz Rogala dodał, że teraz spółka będzie mogła skupić się na realizacji planu produkcyjnego.
W negocjacjach wziął udział wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, który oficjalnie potwierdził podpisanie porozumienia. Podkreślił, że sześcioprocentowy wzrost płac został dopracowany w aneksie.
Wynegocjowane podwyżki dla pracowników oznaczają dla Polskiej Grupy Górniczej wzrost kosztów – w skali roku o ponad 260 milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR24, wczesn./Wj/kj

COMMENTS