2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Rząd chce zachęcać polskich przedsiębiorców do zatrudniania repatriantów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pełnomocnik rządu do spraw repatriacji Krzysztof Kozłowski zapowiedział na konferencji Re-Patria, że w maju rozpocznie spotkania z wojewodami w sprawie zatrudniania repatriantów przez polskich przedsiębiorców. Przedstawiciele rządu w terenie mają prowadzić rozmowy ze środowiskami gospodarczymi, by ułatwić aktywizację zawodową Polaków ze Wschodu.
Rodacy wracający do Polski z azjatyckich państw byłego ZSRR przechodzą kursy zawodowe i uczą się języka polskiego w ośrodku adaptacyjnym dla repatriantów w Pułtusku. W tej chwili brakuje koordynacji pomiędzy działaniami o charakterze administracyjnym, czyli realizacją ustawy o repatriacji, a kontaktami ze środowiskami gospodarczymi – podkreśla Krzysztof Kozłowski. „Bardzo bym chciał doprowadzić do takiej sytuacji, że repatriant, gdy przyjeżdża, ma od razu przedłożone w ośrodku konkretne oferty pracy z różnych części Polski i wybiera sobie z tego portfolio jakąś pracę, jakiś etat, jakieś zatrudnienie, które jest dla niego najbardziej korzystne i też odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym” – wyjaśnia pełnomocnik.
Przewodnicząca Rady do spraw Repatriacji Aleksandra Ślusarek powiedziała, że wielu pracodawców nie wie o korzyściach wynikających z przyjmowania repatriantów do pracy. Rada zaapelowała do pełnomocnika, by w każdym województwie zwołano posiedzenie powiatowych urzędów pracy. „Okazuje się, że w niektórych miejscowościach, małych miejscowościach i powiatach pracownicy nie mają pojęcia o tym, że jest taka ustawa i że można skorzystać z aktywizacji zawodowej” – powiedziała Aleksandra Ślusarek.
Na znalezienie pracy w Polsce liczy Tatiana Prisznienko, która od kilku miesięcy przebywa, z grupą prawie 130 repatriantów, w ośrodku w Pułtusku. Niebawem rozpocznie kurs zawodowy. W Kazachstanie pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego. Od maja zacznie uczyć się zawodu kucharza, bo jak stwierdziła, umie gotować i przygotowywała polskie potrawy w Kazachstanie.
Repatrianci przebywają w ośrodku adaptacyjnym od 3 do 6 miesięcy. Następnie, dzięki dotacji ze skarbu państwa, mogą kupić lub wynająć mieszkania.
W ubiegłym roku sprowadzono do Polski 525 repatriantów. Pełnomocnik rządu do spraw repatriacji liczy na to, że w tym roku uda się sprowadzić 750 osób. Według założeń rządu, proces ma się zakończyć w ciągu najbliższych 10 lat i ma objąć 10 tysięcy osób.
Dotychczasowe działania władz rządowych i samorządowych na rzecz powrotu rodaków ze Wschodu podsumowują uczestnicy konferencji Re-Patria w Domu Polonii w siedzibie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Celem dyskusji jest też wypracowanie rekomendacji, które mają usprawnić proces w przyszłości. Przedstawiciele rządu, organizacji pozarządowych i sami repatrianci rozmawiają też o wdrożeniu znowelizowanej w 2017 roku ustawy o repatriacji.
„Re-Patria” jest organizowana we współpracy z Programem Pierwszym Polskiego Radia, który będzie retransmitowało konferencję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520