HomePILNE

Rząd chce nowych rozwiązań wspierających przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy

Rząd chce nowych rozwiązań wspierających przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy

Rządowy projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w sytuacji epidemii koronawirusa został odesłany do komisji finansów. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego pakietu nowych rozwiązań, które mają ograniczyć jej wpływ na gospodarkę.

Przedstawiając stanowisko Klubu PiS poseł Henryk Kowalczyk za najważniejsze w projekcie rządowym uznał rozwiązania wspierające przedsiębiorców w utrzymaniu miejsc pracy.

Według posła PiS dzięki znacznym środkom finansowym większość miejsc pracy uda się uratować. Henryk Kowalczyk wymienił rozszerzenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy, rozszerzenie kręgu firm uprawnionych do pomocy z zatrudniających do 9 pracowników na zatrudniające do 49 osób, a także pożyczki na podtrzymanie miejsc pracy, które będą podlegały umorzeniu.

Henryk Kowalczyk dodał, że oprócz typowych przedsiębiorców pomocą państwa objęte będą także fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie socjalne a także rolnicy, którzy są na kwarantannie.
Odnosząc się do projektu poselskiego Henryk Kowalczyk powiedział, że jego tytuł “Prawdziwa Tarcza Antykryzysowa” to fałszywe postawienie tezy, że rządowa tarcza to nie jest żadna tarcza antykryzysowa. Poseł PiS dodał, że w projekcie Koalicji Polskiej są rozwiązania wychodzące naprzeciw przedsiębiorcom a także, podobnie jak w projekcie rządowym adresowane do rolników.

Według Henryka Kowalczyka wadą projektu poselskiego jest to, że w przeciwieństwie do projektu rządowego nie zawiera on oszacowania skutków finansowych, a także to, że według opinii Biura Analiz Sejmowych wymaga on notyfikacji.

Koszt zaproponowanych rozwiązań rządowych ma wynieść ponad 11 miliardów złotych.
Niezbędne informacje o tarczy antykryzysowej umieszczono na stronie gov.pl/tarczaantykryzysowa. I
IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Szczęsna/d jl/w wk

COMMENTS