HomePOLSKA

Ryszard Petru: “Rząd na naszych oczach włączył wsteczny bieg”

Ryszard Petru: “Rząd na naszych oczach włączył wsteczny bieg”

Tak dla euro, tak dla samorządów, tak dla dobrze zorganizowanej Polski – takie przesłanie wygłosił lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas posiedzenia Rady Krajowej partii.

Powiedział, że na naszych oczach tworzy się Europa kilku prędkości, a polski rząd w kluczowym momencie dla tych decyzji “na naszych oczach włączył wsteczny bieg”.
Zdaniem Ryszarda Petru aby zapobiec marginalizacji Polski w Unii Europejskiej powinniśmy wstąpić do strefy euro bo jest to kwestia bezpieczeństwa już nie tylko ekonomicznego ale także politycznego.
Lider Nowoczesnej podkreślił, że strefa euro będzie jądrem Europy i tam będą podejmowane wszystkie najważniejsze decyzje.
“Tam będzie budżet, tam będą pieniądze, tam będą opracowywane strategie, środki, które teraz pozyskuje Polska z Unii Europejskiej, będą w budżecie strefy euro, a my jak będziemy na peryferiach, jak będzie dalej rządził PiS to tych pieniędzy nie dostaniemy” – mówił Ryszard Petru.
Podczas rozmowy z dziennikarzami dodał, że Polska może znaleźć się w strefie euro nie wcześniej niż za cztery lata, w 2021 roku.
“Dwa lata po wygranych wyborach, utworzenie rządów, okres wchodzenia do strefy trwa około dwóch lat, w 2019 roku weszlibyśmy do korytarza walutowego, korytarz można skrócić, to kwestia negocjacji” – mówił lider Nowoczesnej.
Ryszard Petru powiedział, że symbolem stosunku PiS do strefy euro jest to, że w NBP została zlikwidowana komórka, która zajmowała się integracją ze strefą euro.
Podczas swojego wystąpienia sprzeciwił się pomysłom PiS dotyczącym ograniczenia kadencyjności w samorządach oraz likwidacji drugiej tury w wyborach samorządowych. Zauważył, że gdyby startowało czterech kandydatów, którzy uzyskaliby kolejno 13,14,15 i 16 procent poparcia, to ten 16-procentowy stałby się prezydentem albo burmistrzem. Zdaniem Ryszarda Petru nie byłaby to “żadna reprezentacja tylko PiS-owskie pojmowanie demokracji”, na które Nowoczesna nie może się zgodzić.
Ryszard Petru powiedział, że opozycja powinna współpracować przy wyborach samorządowych i zaproponował zorganizowanie w ramach opozycji prawyborów kandydatów na prezydentów miast.
Takie prawybory oznaczałyby jego zdaniem konkurowanie kandydatów na pozytywne programy i wybieranie ich nie przez partie ale przez wszystkich uprawnionych mieszkańców w miastach. Według Ryszarda Petru byłby to też sposób na to, żeby osoby, które niedawno głosowały na PiS zobaczyły jak bardzo PiS obniża rangę Polski i powoli się przekonywały, że głosowanie na opozycję może Polskę “wyprowadzić na prostą i dać Polsce dobrobyt”.
Ryszard Petru zauważył, że prawybory odbywałyby się również w internecie, co obniżyłoby koszty i pozwoliłoby opozycji rozpocząć wcześniej kampanię wyborczą.

IAR/I.Szczęsna, Fot. Dariusz Bloch

COMMENTS