20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Rybnik: Kursantka potrąciła śmiertelnie egzaminatora. Jednak usłyszy zarzuty. Prokuratura odtworzyła przebieg tragedii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W rybnickiej prokuraturze ma stawić się 68-letnia kursantka, która w czerwcu na terenie ośrodka egzaminacyjnego w Rybniku śmiertelnie potrąciła egzaminatora. To jej postawiony zostanie zarzut spowodowania wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Prokuratura odtworzyła przebieg zdarzenia. Jak doszło do tragedii? 

 

W rybnickiej prokuraturze ma stawić się 68-letnia kursantka, która w czerwcu na terenie ośrodka egzaminacyjnego w Rybniku śmiertelnie potrąciła egzaminatora. To jej postawiony zostanie zarzut spowodowania wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. – Na jutro 68-latka jest wezwana w charakterze podejrzanego. Jeżeli się stawi usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa z artykułu 177, paragraf 2 kodeksu karnego, czyli spowodowania wypadku w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym – informuje Barbara Drewniok, zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku. Na początku mówiło się, że sprawa jest specyficzna, bo kobieta nie była jeszcze kierowcą, dopiero zdawała egzamin…

 

Mimo to dostanie zarzut? Tak, przeanalizowaliśmy tę sytuację i doszliśmy do wniosku, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma przeszkód, by pociągnąc do odpowiedzialności karnej osobę, która dopiero zdaje egzamin na prawo jazdy za spowodowanie wypadku w trakcie tego egzaminu – tłumaczy Drewniok. Tłumaczy, że pojęcie „ruch lądowy” – jest bardzo szerokie, obejmuje nie tylko drogi, ale też wszelkie miejsca gdzie może odbywać się ruch ogólny lub lokalny, w tym także plac manewrowy w ośrodku egzaminacyjnym. Podczas śledztwa ustalono m.in. że auto, którym jechała 68-letnia kursantka było sprawne. Odtworzono też przebieg zdarzenia na podstawie monitoringu. Okazuje się, że egzaminator próbował uciekać. – Najwidoczniej zareagował na zachowanie egzaminowanej (przy czym on nie egzaminował jej tylko inną osobę) i wysiadł z innego pojazdu, który był w trakcie egzaminu. Widać na nagraniu, że zdążył podnieść rękę – tak jakby chciał zareagować, ale od razu próbował ratować się ucieczką ponieważ ten pojazd jechał w jego kierunku z dość dużą szybkością. Niestety nie zdołał uciec – relacjonuje prokurator Barbara Drewniok.

 

Wszystko wskazuje na to, że kobieta pomyliła pedał hamulca z pedałem gazu, zamiast zatrzymać pojazd to przyspieszyła i straciła panowanie nad nim – dodaje. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło około godziny 13.30 na placu manewrowym Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przy ulicy Ekonomicznej w Rybniku. – 68-letnia kobieta, która była w trakcie zdawania egzaminu na prawo jazdy, potrąciła 35-letniego egzaminatora. Niestety mężczyzna zmarł na skutek poniesionych obrażeń. Mężczyzna w czasie zdarzenia egzaminował inną osobę – informował nas sierżant sztabowy Dariusz Jaroszewski z rybnickiej policji. Kursantka miała wykonywać akurat zadanie numer 2 czyli jazdę pasem ruchu do przodu i do tyłu. – W momencie gdy doszło do potrącenia, 68-latka jechała do przodu – tłumaczył Jaroszewski. Jej egzaminator nie był w pojeździe. Podczas tego zadania przepisowo egzaminatorzy stoją obok. Czerwony pojazd, za którego kierownicą siedziała kobieta potrącił egzaminatora, skosił następnie drzewko i zatrzymał się dopiero na zaparkowanym przy WORD mercedesie.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520