Ruszyły największe w tym roku manewry polskiego wojska pod kryptonimem Anakonda-18

Ruszyły największe w tym roku manewry polskiego wojska pod kryptonimem Anakonda-18

Ruszyły największe w tym roku manewry polskiego wojska pod kryptonimem Anakonda-18. Oprócz Polaków biorą w nich udział żołnierze z dziewięciu państw sojuszniczych. Na terenie Wojskowej Akademii Technicznej dowódca operacyjny generał Tomasz Piotrowski oficjalnie rozpoczął ćwiczenia. Jak mówił rozpoczyna się najważniejsza faza manewrów, czyli wykonywanie zadań na poligonach.

Generał Piotrowski ocenił, że jeśli faza poligonowa przebiegnie równie dobrze, jak część przygotowawcza, to będzie można mówić o sukcesie i zrealizowaniu wszystkich wyznaczonych zadań.
Dowódca operacyjny przypomniał, że manewry poprzedziły wielomiesięczne przygotowania i analizy. Opracowano wiele scenariuszy, które teraz będą wykonywać żołnierze.

Pułkownik Artur Warwas z Dowództwa Operacyjnego powiedział IAR, że najważniejszym celem Anakondy jest zgranie narodowych oddziałów z siłami sojuszniczymi. Wspólne zadania mają pomóc w wypracowaniu procedur na wypadek ewentualnego zagrożenia czy kryzysu, w tym zagrożeń hybrydowych – wyjaśnił pułkownik Warwas.

W trakcie ćwiczeń w terenie do działań będą zaangażowane wszystkie rodzaje wojsk. Wspólne zadania w tym samym czasie będą wykonywali żołnierze sił powietrznych, wojsk lądowych czy artylerii.
Przez dziesięć dni części poligonowej manewrów żołnierze będą działać w kilkunastu lokalizacjach w kraju. Po raz pierwszy do ćwiczeń wykorzystane zostaną również ośrodki szkoleniowe państw bałtyckich.

W trakcie zadań w terenie przewidziano między innymi ćwiczenia z forsowania Wisły, transport dużych oddziałów na dużą odległość, a także wsparcie struktur cywilnych w sytuacji zagrożenia terrorystycznego. Ten element Anakondy będzie odbywał się w Białymstoku.

W ćwiczenia zaangażowane są również Wojska Obrony Terytorialnej. Zadania będą realizować trzy kompanie tej formacji, w trzech różnych lokalizacjach. Jednym z zadań będzie przeprowadzenie ze Strażą Graniczną akcji poszukiwawczo-ratowniczej po symulowanej katastrofie samolotu.

W sumie w manewrach bierze udział ponad 17 tysięcy żołnierzy z Polski i krajów członkowskich. Na czas ćwiczeń wszystkie oddziały podlegają pod rozkazy Dowództwa Operacyjnego. Anakonda to cykliczne, organizowane co dwa lata manewry. Odbywają się po raz siódmy.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0