HomePOLSKA

Ruszył pierwszy w tym roku nabór do służby przygotowawczej

Ruszył pierwszy w tym roku nabór do służby przygotowawczej

Ruszył pierwszy w tym roku nabór do służby przygotowawczej. Ochotnicy przez dwa dni mogą się zgłaszać do wskazanych przez Wojskowe Komendy Uzupełnień jednostek i centrów szkoleniowych w całym kraju.

 
Kandydaci do służby przygotowawczej po rejestracji rozpoczną 4-miesięczne szkolenie wojskowe – wyjaśnia pułkownik Szczepan Głuszczak z Dowództwa Generalnego. Zimowy turnus zostanie przeprowadzony w 35 jednostkach i centrach szkoleniowych.
Zasady przyjmowania na obecny turnus są podobne do tych, które obowiązywały w czasach zasadniczej służby wojskowej. Kandydaci zgłaszają się do wskazanych jednostek z kartą powołania, przechodzą rozmowę kwalifikacyjną i są zawkaterowani w koszarach. Dostają umundurowanie, po kilku dniach broń, a po miesiącu złożą przysięge wojskową. Potem rozpoczną cykl szkoleń specjalistycznych.
W trakcie zimowego turnusu armia zamierza przeszkolić 3800 ochotników, a do końca roku około 12 tysiecy osób. Podobnie było w roku ubiegłym.
Po zakończeniu szkolenia żołnierze będą mogli ubiegać się o pracę w armii w jednostach operacyjnych, strukturach nowego rodzaju wojsk, czyli obrony terytorialnej oraz w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Szkolenie w ramach styczniowego turnusu potrwa do końca kwietnia. Kolejny nabór rozpocznie się w maju, a trzecia tura we wrześniu. Kursy przygotowawcze są skierowane do osób – zarówno mężczyzn jak i kobiet – wcześniej nie były w wojsku.

A.Drążkiewicz, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS