Rusza na dobre cyfryzacja radia w Polsce

Rusza na dobre cyfryzacja radia w Polsce

Perspektywy rozwoju cyfrowej radiofonii lokalnej i regionalnej DAB+ są głównym tematem konferencji w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. W seminarium biorą udział przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz polscy i zagraniczni eksperci w dziedzinie wdrażania radia cyfrowego. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski powiedział, że rozpoczyna się na dobre cyfryzacja radia w Polsce.

,,W tym roku planujemy uruchomić multipleksy radiowe dla chętnych z rynku, dla nadawców komercyjnych, czyli wszystkich, którzy chcieliby poza publicznymi nadawcami też zaistnieć na falach cyfrowego eteru. Będziemy uruchamiali ponad trzydzieści dużych ośrodków miejskich, by od przyszłego roku w każdym było 12 programów radiowych. Można powiedzieć, że cyfryzacja radia rusza na dobre. Radio lepszej jakości, z lepszymi możliwościami, nie zacinające się i nie trzeszczące – powiedział Witold Kołodziejski.

Konferencja ma pokazać aktualną sytuację oraz możliwości rozwoju radiofonii cyfrowej. Jej celem jest dostarczenie informacji na temat stanu radiofonii DAB+ w Polsce oraz w Europie.

Zaprezentowany zostanie także nowy plan zagospodarowania częstotliwości dla nadawców lokalnych i regionalnych i propozycje niskobudżetowych rozwiązań emisyjnych. Do udziału w konferencji zaproszeni zostali nadawcy lokalni, regionalni i ponadregionalni. Cyfryzacja radiofonii w Polsce to jeden z celów strategicznych KRRiT do 2022 roku. Proces koncesyjny będzie dotyczyć miejsc na multipleksach lokalnych w 34 miastach w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/Dorota Piotrowska&Agata Woźniak/krad/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0