12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ruch Kontroli Wyborów: Rozwiązać Państwową Komisję Wyborczą

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozwiązanie Państwowej Komisji Wyborczej i zupełnie nowa, jednolita ustawa dotycząca prawa wyborczego – to główne postulaty Ruchu Kontroli Wyborów. Ruch odniósł się dziś na konferencji prasowej do projektu PiS zmieniającego Kodeks wyborczy. Propozycje posłów partii rządzącej nie zadowoliły w pełni przedstawicieli organizacji. Zdaniem RKW, planowane zmiany nie gwarantują, że nie będzie dochodziło do wyborczych fałszerstw. Pod koniec ubiegłego roku organizacja przedstawiła własną koncepcję systemu wyborczego, która jej zdaniem ma „uspołecznić proces wyborczy”. 

 

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów Tomasz Hubert Cioska mówił, że przedstawiciele organizacji zgadzają się z większością zmian zaproponowanych przez PiS, ale jest szereg punktów, które ich niepokoją. Krytycznie odnoszą się do kwestii Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego, sposobu powoływania urzędników i procesu wyborczego, który ich zdaniem nie jest w pełni uspołeczniony.
Członkowie organizacji postulują powstanie nowej ustawy, a nie, jak zaproponowali posłowie PiS, nowelizację dotychczasowych przepisów. Przewodniczący Krajowej Rady Koordynatorów Ruchu Kontroli Wyborów Paweł Zdun stwierdził, że projekt zmian idzie w dobrym kierunku, ale jego zdaniem, pozostawia zbyt dużo władzy sędziom i urzędnikom. Według niego Państwowa Komisja Wyborcza powinna być rozwiązana jeszcze przed najbliższymi wyborami samorządowymi w 2018 roku.
Ruch Kontroli Wyborców wśród dobrych propozycji PiS wymienił między innymi zniesienie głosowania korespondencyjnego. Przedstawiciele organizacji podkreślają, że przed wprowadzeniem zmian w Kodeksie wyborczym powinny odbyć się szerokie konsultacje społeczne. Oczekują od posłów nowego projektu w tej sprawie lub wprowadzenia poprawek do obecnego.
Projekt PiS wprowadzający zmiany w Kodeksie wyborczym, a także w ustawach: o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym i o samorządzie województwa wpłynął do marszałka Sejmu w ubiegły piątek. Przewiduje między innymi dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, reformę Państwowej Komisji Wyborczej, zniesienie JOW-ów w wyborach do rad gmin, a także zniesienie możliwości wyborów dwudniowych i rezygnację z głosowania korespondencyjnego. Projekt zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej po 2019 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520