HomePOLSKA

Rozpoczynają się obchody rocznicy powstania warszawskiego

Rozpoczynają się obchody rocznicy powstania warszawskiego

Dziś (29.07.) rozpoczynają się obchody rocznicowe powstania warszawskiego. 1 sierpnia minie 71 lat od rozpoczęcia walk w stolicy. Żołnierze Armii Krajowej chcieli samodzielnie uwolnić Warszawę z rąk okupanta. Stąd decyzja o rozpoczęciu walk w stolicy.
Pierwsze strzały padły na warszawskim Żoliborzu, jeszcze przed godziną “W”, około 14.00 doszło do nieplanowanego starcia z niemieckim patrolem. Dziś (pocz. 10.30) przy kamieniu upamiętniajacym Żołnierzy “Żywiciela” w Parku na Żoliborzu, zostaną złożone wieńce i kwiaty. Żołnierzy walczących o wolność stolicy będą wspominać kombatanci, harcerze i mieszkańcy dzielnicy.
Jutro (pocz. 11.00) w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie powstańców z prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe. Główne uroczystości upamiętniające rocznice powstania odbędą się w sobotę, przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. O godzinie 17.00 w mieście zostaną włączone syreny alarmowe i na minutę zostanie wstrzymany ruch na ulicach miasta. To już tradycja, że właśnie w ten sposób mieszkańcy stolicy wspominają walczących o wolność Warszawy.
1 sierpia o godzinie 17.00 do walki zbrojnej stanęło około 23 tysięcy żołnierzy AK i oddziałów pomocniczych, broń posiadali nieliczni, głównie były to butelki zapalające, pistolety i granaty.
W walkach zginęło ponad 18 tysięcy żołnierzy AK i około 130 do 150 tysięcy cywilów. Powstanie upadło po 63 dniach walki.

COMMENTS