18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Rozpoczyna się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2019

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozpoczyna się przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. W sumie do końca stycznia w warszawskim Kinie Iluzjon, pokazanych zostanie 51 tytułów, które w ubiegłym roku, co najmniej przez tydzień, były wyświetlane w polskich kinach.

Dyrektor Polskich Nagród Filmowych Orły Izabela Wójcik wyjaśnia, że podczas przeglądu zaprezentowane zostanie pełne spectrum polskiego kina. Będą wyświetlane polskie filmy, ale także koprodukcje, w których brali udział polscy twórcy. Będą pokazywane filmy fabularne wszystkich gatunków, animacje oraz dokumenty.

Izabela Wójcik wyjaśnia, że podczas przeglądu pokazane zostaną także polskie filmy, które były nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych. Wśród najbardziej uznanych tytułów przeglądu znalazły się: zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2018 film „Twarz” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, „Zimna wojna” – zdobywca Złotej Palmy w Cannes i Europejskich Nagród Filmowych w aż pięciu kategoriach, w tym za najlepszą reżyserię dla Pawła Pawlikowskiego oraz za najlepszą główną rolę kobiecą dla Joanny Kulig.

Podczas przeglądu widzowie będą mogli spotkać się i porozmawiać z wieloma twórcami filmów – zapewnia Izabela Wójcik. Udział w spotkaniach potwierdzili między innymi: wielokrotny laureat Orłów Wojciech Smarzowski, reżyser „Kleru”, laureatka Orła 2017 za debiut oraz Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Sundance za reżyserię filmu „Córki dansingu”, Agnieszka Smoczyńska, która weźmie udział w dyskusji z widzami po pokazie „Fugi”; Janusz Kondratiuk, reżyser filmu „Jak pies z kotem”; Krzysztof Zanussi po filmie „Eter”; laureat Orła za Najlepszy Film i Najlepszą Reżyserię Robert Gliński po filmie „Czuwaj”; Raul de la Fuente i Damian Nenow – twórcy uhonorowanego Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepszy Film Animowany obrazu – „Jeszcze dzień życia” czy Filip Bajon, reżyser nagrodzonego na Festiwalu Filmowym w Gdyni „Kamerdynera”.

Na uroczystym otwarciu przeglądu (20.00) zostanie pokazany film „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa. Polska Akademia Filmowa chce w ten sposób uhonorować zmarłego w ubiegłym roku autora zdjęć filmowych, Witolda Sobocińskiego, laureata Orła 2007 Za Osiągnięcia Życia.

Do końca stycznia członkowie Polskiej Akademii Filmowej będą głosowali na wybrane filmy oraz twórców, którzy będą następnie nominowani w kilkunastu kategoriach. Nominowane tytuły i twórcy zostaną zaprezentowani 6 lutego, a 25 marca podczas uroczystej gali poznamy laureatów Orłów 2019 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520