13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Rozpoczyna się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Siedem koncertów symfonicznych i trzy kameralne – to program rozpoczynającego się dziś Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora. Koncert inauguracyjny odbędzie się​ wieczorem (godzina 19.30) w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas mówi, że publiczność wysłucha dzieł reprezentujących drogę twórczą mistrza: od awangardowych utworów z lat 60-tych po kompozycje z ostatnich lat. Wyjaśnia, że będzie to pewnego rodzaju kompendium dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Jak dodaje, pojawią się utwory ze wszystkich okresów twórczości kompozytora, a także najnowsze dzieło mistrza w wykonaniu zespołu „Penderecki Piano Trio”. Ponadto zabrzmi kompozycja „Letter to a Composer”, którą specjalnie z okazji urodzin Krzysztofa Pendereckiego napisał jego przyjaciel David Chesky.

Organizatorka festiwalu i żona kompozytora Elżbieta Penderecka zapowiada, że dzieła Krzysztofa Pendereckiego wykonają czołowe orkiestry, a także wybitni soliści z Polski i z zagranicy. Wśród nich znalazły się nazwiska wschodzących gwiazd sal koncertowych, jak i światowej sławy muzyków, przyjaciół kompozytora, którzy byli pierwszymi wykonawcami utworów pisanych z myślą o ich sztuce wykonawczej jak: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Iwan Monighetti, czy Danjulo Ishizaka. Na scenie wystąpią także: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Radiowa. Za pulpitem staną uznani dyrygenci tacy jak: Alexander Liebreich, Leonard Slatkin, czy Christoph Eschenbach.
Współorganizatorem festiwalu jest radiowa Dwójka, a patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio. Na antenie Programu Drugiego będzie można wysłuchać tranmisji 4 koncertów, między innymi koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Festiwal potrwa do 23 listopada.

IAR/Agata Woźniak/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520