20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów. Trzy głosy Vermont dla Bidena, 11 w Tennessee dla Trumpa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozpoczęło się głosowanie Kolegium Elektorów, które ostatecznie wybiera prezydenta USA. Jako pierwsze odbyło się głosowanie w stanie Vermont, którego trzech elektorów opowiedziało się za Demokratą Joe Bidenem. Jedenaście głosów elektorskich w Tennessee otrzymał Donald Trump.

 

Wraz z upływem dnia głosować będą kolejne stany. Elektorzy – wybrani już wcześniej – zbierają się najczęściej w stanowych parlamentach. Następnie głosują, podpisują certyfikaty wyborcze i przesyłają je do władz stanowych. Jako ostatni zbiorą się elektorzy na Hawajach – o godzinie 1 w nocy z wtorku na środę czasu polskiego.

 

Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za zwycięzcą głosowania powszechnego w danym stanie. W historii USA zdarzały się przypadki „wiarołomstwa” elektorów, ale nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. W 2016 roku wyłamało się siedmiu elektorów.

 

Proces głosowania elektorów przewidziany jest w amerykańskiej konstytucji, po głosowaniu powszechnym z 3 listopada uznawany jest za formalność. Biden może liczyć na 306 z 538 głosów elektorskie, a urzędujący prezydent, Republikanin Donald Trump – na 232. By wygrać, potrzeba 270.

 

Każdy stan ma tyle samo elektorów, co łącznie swoich przedstawicieli w Izbie Reprezentantów i Senacie. Najwięcej ma zamieszkana przez blisko 40 mln ludzi Kalifornia – 55. Trzy głosy elektorskie w 1961 roku przyznano Dystryktowi Kolumbii, który w Kongresie nie ma swoich przedstawicieli z prawem głosu.

 

6 stycznia Kongres zatwierdzi wyniki głosowania Kolegium Elektorów, a dwa tygodnie później Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Jak informuje otoczenie Demokraty, z uwagi na epidemię koronawirusa ceremonia inauguracji zostanie ograniczona w porównaniu z poprzednimi.

 

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520