HomeTechnologie

Rozpoczęła się kolejna misja firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Rozpoczęła się kolejna misja firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Rozpoczęła się kolejna misja firmy SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Z przylądka Caneveral na Florydzie wystartowała kapsuła Resilience z czterema astronautami na pokładzie – trojgiem Amerykanów i Japończykiem.

Start pojazdu SpaceX odbył się po zmroku. O 19:27 czasu lokalnego odpalono silniki rakiety Falcon 9. Wyniosła ona w przestrzeń kosmiczną kapsułę Dragon, której nadano imię Resilience. Na niebie pojawiła się smuga światła, którą na miejscu obserwował miedzy innymi wiceprezydent USA Mike Pence i jego zona Karen. Po 12 minutach kapsuła oderwała się od rakiety i ruszyła w 27-godzinny lot w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwsza misja SpaceX z pełną, czteroosobową załogą, w skład której wchodzi także kobieta. W poprzedniej misji brało udział dwóch astronautów.

Misja Resilience jest wspólnym przedsięwzięciem NASA i prywatnej firmy SpaceX należącej do miliardera Elona Muska. Otrzymała ona od rządu USA 3,1 miliarda dolarów na komercyjny program lotów kosmicznych. Pozwala on Amerykanom uniezależniać się od Rosjan, ponieważ od czasu zakończenia misji wahadłowców ich astronauci latali na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładach rosyjskich pojazdów kosmicznych. Osobny program przy współpracy z NASA realizuje firma Boeing.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/w hm

COMMENTS