Rozpoczął się szczyt UE, dziś o brexicie

Rozpoczął się szczyt UE, dziś o brexicie

Europejscy przywódcy rozmawiają na szczycie w Brukseli o sposobach przełamania impasu w sprawie negocjacji brexitowych. Sporną kwestią jest przyszła granica irlandzka po brexicie. Chodzi o to, by do czasu wynegocjowania unijno-brytyjskiej umowy handlowej Irlandia Północna, należącą do Zjednoczonego Królestwa, otrzymała specjalny status. 

Na szczycie nie są spodziewane żadne konkretne ustalenia, ale dyskusja ma dać odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest porozumienie. Premier Wielkiej Brytanii jest przekonana, że może do niego dojść w najbliższych tygodniach. ”Wierzę, że wszyscy przy stole chcą porozumienia. Dzięki intensywnym pracom i bliskiej współpracy możemy to porozumienie osiągnąć. Teraz nadszedł czas, byśmy do tego doprowadzili” – powiedziała szefowa brytyjskiego rządu. Na porozumienie liczy także Polska. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Warszawa stara się proponować kompromisowe rozwiązania. „Jestem tu po to, by wynegocjować jak najlepszą umowę w sprawie brexitu. Dla nas najważniejsze jest to, jak będą potraktowani nasi obywatele w Wielkiej Brytanii i nasi przedsiębiorcy. Wielka Brytania jest dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym, więc istotne jest wypracowanie właściwej umowy między Unią Europejską i Wielką Brytanią” – powiedział szef polskiego rządu. Nie wszyscy są przekonani, że porozumienie uda się osiągnąć. „Jestem zwykle optymistą, ale nie teraz, nie dziś” – powiedział premier Słowacji Peter Pellegrini.
Mimo że dziś nie jest spodziewane konkretne porozumienie w sprawie brexitu, będą je próbować uzgodnić negocjatorzy. Dzisiejsze przesłanie europejskich przywódców ma być bardziej stonowane i nie tak negatywne jak w Salzburgu. Po tamtym szczycie brytyjska prasa pisała o upokorzeniu i odrzuceniu propozycji Londynu.

IAR/B.Płomecka&K.Surówka/Bruksela/em/ asCOMMENTS

WORDPRESS: 0