Rozpoczął się proces impeachmentu Donalda Trumpa. “Zabójcza siódemka” będzie grillować prezydenta w Senacie

Rozpoczął się proces impeachmentu Donalda Trumpa. “Zabójcza siódemka” będzie grillować prezydenta w Senacie

Od zaprzysiężenia 100 senatorów w izbie wyższej amerykańskiego parlamentu rozpoczął się proces impeachmentu Donalda Trumpa. Izba reprezentantów zarzuca mu nadużycie władzy i obstrukcje śledztwa w tej sprawie. Prezydent USA zapewnia o swojej niewinności i zarzuca demokratom rozgrywkę polityczną.

 

Pierwszym krokiem w procesie prezydenta USA w amerykańskim Senacie było dostarczenie artykułów impeachmentu przez przedstawicieli Izby Reprezentantów. Oznacza to, że Senat podejmie proces przeciwko prezydentowi, a prokuratorami będą tam tak zwani menedżerowie, na czele których stoi Adam Schiff, szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów.

Donald Trump od początku powtarzał, że wszczynanie wobec niego tej procedury jest jedynie „polowaniem na czarownice”. Szefowa Izby Reprezentantów,Nancy Pelosi powiedziała po głosowaniu ws. przesłania artykułów impeachmentu, że jest to bardzo ważny krok w dziejach Ameryki.

„Zabójcza siódemka”, jak nazwano demokratycznych polityków z Izby Reprezentantów, którzy będą ścigać na nadchodzącym procesie senackim prezydenta Trumpa, to: wspomniany Adam Schiff, Jerry Nadler, Hakeem Jeffries, Val Demmings, Jason Crow, Sylvia Garcia i Zoe Lofgren.

Wspomniani menedżerowie zostali wyznaczeni przez Nancy Pelosi. Jak można oczekiwać zrobią oni wszystko, by pokazać, jak niegodziwym prezydentem jest Donald Trump, przede wszystkim zostaną wyciągane wątki związane z jego osobą w tak zwanej aferze ukraińskiej.

Podczas jednej z rozmów telefonicznych w ubiegłym roku Donald Trump miał namawiać prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by ten poleci swoim prokuratorom „zająć” się synem Jo Bidena i samym byłym wiceprezydentem USA za czasów Baracka Obamy. Śledczy Ukrainy mieliby szukać haków na polityka, który w wyborach prezydenckich w USA może być głównym rywalem Trumpa. Od tego prezydent USA miał uzależniać pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Syn Bidena pełnił wysokie funkcji w jednej ze spółek gazowych, gdy pracował na Ukrainie, podejrzewano go o korupcję, stad pomysł, by zająć się nie tylko nim, ale i jego ojcem, Joe Bidenem.

Zarówno Trump jak i Zełenski zapewniali, że nie było mowy o żadnym dealu. Ale podczas procesu w Senacie mogą się pojawić dowody i zeznania świadków potwierdzających niegodziwe postępowanie prezydenta USA. Na to liczą Demokraci, gdyż pokazanie obecnego prezydenta w czasie rozpoczynającej się kampanii prezydenckiej w złym świetle może mu utrudnić reelekcje.

Choć oficjalniej reakcji Białego Domu na przesłanie wspomnianych artykułów impeachmentu nie ma, to jednak Biały Dom nie kryje, że jest niezadowolony z posunięcia Demokratów. Izba Reprezentantów jest zdominowana przez to ugrupowanie. Zdaniem rzeczniczki Białego Domu Donald Trump jest pewny uniewinnienia i Stephanie Grisham powtarza to co jej szef, że prezydent jest niewinny.

Artykułu impeachmentu Izba Reprezentantów przegłosowała pod koniec ubiegłego roku, teraz ruch należy do Senatu, w którym Republikanie mają większość. Będzie on działał jak sad przysięgły i wyda werdykt: czy usunąć Donald Trumpa z urzędu, czy go uniewinnić. Do usunięcia z urzędu potrzeba większości dwóch trzecich głosów w Senacie, co jest nierealne.

Red. Kazimierz Sikorski AIP/ IAR / Marek WałkuskiCOMMENTS

WORDPRESS: 0