HomePOLSKA

Rozmowy rządu ze związkami oświatowymi przerwane do godz. 16.00

Rozmowy rządu ze związkami oświatowymi przerwane do godz. 16.00

Przerwa w rozmowach między rządem a związkami nauczycielskimi. Spotkanie w Centrum Dialog ma zostać wznowione o 16:00, teraz członkowie rządu udali się na posiedzenie Rady Ministrów.

Wicepremier Beata Szydło mówiła, że podczas dzisiejszych rozmów związkowcy przedstawili nowe postulaty. Rząd poprosił związki o to, by te postulaty spisać na 16:00. Po przerwie na posiedzeniu ma zostać przedstawiona także złożona wczoraj propozycja prezydenta, by koszty uzyskania przychodu dla nauczycieli były takie jak dla nauczycieli akademickich i twórców, czyli 50 procent. Ten pomysł zobowiązał się przedstawić szczegółowo prezydencki minister Andrzej Dera.
Wczoraj rząd przedstawił związkowcom pięć propozycji. Dziś Beata Szydło mówiła, że ta dotycząca podwyżek od września została zmodyfikowana – tak, aby wzrost płac we wrześniu wyniósł 9 procent, a nie 5. Wicepremier mówiła, że na propozycje rządu zgadza się na razie jeden z trzech związków “Solidarność”. Dodała, że warunkiem porozumienia jest zgoda także pozostałych dwóch central związkowych.
Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, powiedział, że związki czekają na stanowisko rządu i wyliczenia dotyczące propozycji prezydenta. Podkreślił też, że nieprawdą jest wypowiedź premier Beaty Szydło, jakoby ZNP i Forum Związków Zawodowych usztywniły swoje stanowiska. Jak mówił, takie słowa “niezbyt dobrze rokują” na ciąg dalszy rozmów i są próbą “zaognienia sytuacji”
Szef oświatowej Solidarności Ryszard Proksa poinformował, że dotychczasowe negocjacje z rządem są dla niego zadowalające. Jak mówił, minimum negocjacyjne jest zrealizowane, ale Solidarność czeka na efekty negocjacji innych związków. “I jeżeli będzie jeszcze lepiej, to jak najbardziej przyjmiemy tę propozycję” – zapewnił.
Wczoraj rząd przedstawił nauczycielom pięć propozycji. Według deklaracji wicepremier Beaty Szydło, związkowcy przyjęli cztery z nich. Rząd zaproponował trzecią transzę podwyżek płac we wrześniu, “dodatek na start” dla nauczycieli stażystów, skrócenie ich stażu, zmiany w sposobie oceniania nauczycieli, a także określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/dydCOMMENTS