Rozmowy Kim-Trump: Korea Płn. zgodziła się na pełną denuklearyzację

Rozmowy Kim-Trump: Korea Płn. zgodziła się na pełną denuklearyzację

Korea Północna ponownie zobowiązała się do pełnej denuklearyzacji – wynika z treści porozumienia zawartego dziś w Singapurze przez przywódcówkomunistycznej Korei i Stanów Zjednoczonych. Dokument potwierdza ustalenia zawarte pod koniec kwietnia w tzw. Deklaracji z Panmundżom.

D Trump zobowiązał się w dokumencie do udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Korei Pólnocnej.

Najważniejszy punkt porozumienia dotyczy zobowiązania Korei Północnej do pozbycia się atomu. Jest to jednak powtórzenie zapisu Deklaracji z Panmundżom, podpisanej przez przywódców obydwu Korei na zakończenie trzeciego szczytu koreańskiego, który miał miejsce pod koniec kwietnia. Stany Zjednoczone i Korea Północna zobowiązały się do ustanowienia nowych relacji między obydwu krajami, jak napisano w dokumencie – “zgodnie z dążeniem narodów obu państw do pokoju i dobrobytu’.

Dokument stwierdza też, że “USA i Korea Północna połączą wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego pokoju na Półwyspie Koreańskim”.

Na mocy zawartego dziś porozumienia do USA powrócić też mają szczątki żołnierzy amerykańskich, którzy zginęli na obecnym terytorium Korei Północnej podczas wojny koreańskiej.

Przed spotkaniem w Singapurze amerykańska administracja zapowiadała, że będzie domagać się od Korei Północnej harmonogramu konkretnych działań dotyczących rozbrojenia. Podczas rozmów amerykański prezydent najprawdopodobniej nie poruszył drażliwej dla Pjongjangu kwestii łamania praw człowieka w Korei Północnej, o co apelowały do niego organizacje pozarządowe.

Informacyjna AgencjaRadiowa (IAR) Tomasz Sajewicz, Singapur/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0