HomeUSA

Rozejm w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. Podczas szczytu w Buenos Aires Trump i Xi Jinping osiągnęli porozumienie

Rozejm w amerykańsko-chińskiej wojnie handlowej. Podczas szczytu w Buenos Aires Trump i Xi Jinping osiągnęli porozumienie

Rozejm w amerykański chińskiej wojnie handlowej. Podczas szczytu w Buenos Aires prezydenci Donald Trump i Xi Jinping osiągnęli porozumienie umożliwiające dalsze negocjacje na temat zrównoważenia wymiany handlowej pomiędzy USA a Chinami.

Prezydenci Trump i Xi zjedli roboczy lunch przy okazji odbywającego się w Buenos Aires szczytu grupy G20. Spotkanie przeciągnęło się do dwóch i pół godzin ponieważ, jak relacjonowali przedstawiciele Białego Domu, prezydentom obu krajów zależało na złagodzeniu napięcia na linii Waszyngton-Pekin. Rzeczniczka amerykańskiego prezydenta Sarah Huckabee Sanders poinformowała później, że Donald Trump zgodził się nie podnosić od 1 stycznia 2019 roku ceł na chińskie produkty o wartości 200 miliardów dolarów z 10 do 25%. Z kolei Prezydent Xi zgodził się na import ze Stanów Zjednoczonych dużych ilości produktów rolnych, energetycznych i przemysłowych. Celem tego kroku jest zmniejszenie ogromnego deficytu Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami. Obaj przywódcy ustalili, że Waszyngton i Pekin podejmą natychmiastowe negocjacje na temat barier celnych, transferu technologii, własności intelektualnej a także przemysłu i rolnictwa. Negocjacje te mają zakończyć się w ciągu 90 dni.
Przywódcy USA i Chin zapowiedzieli też współdziałanie w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. „To było znakomite i produktywne spotkanie otwierające drogę do niezliczonych możliwości współpracy dla Chin i Stanów Zjednoczonych” – oświadczył po spotkaniu prezydent Trump.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/AFP/Reuters/wczesn//to/

COMMENTS