HomeŚwiat

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła na Ziemię

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła na Ziemię

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła w czwartek rano na Ziemię po trwającej 196 misji na pokładzie stacji – poinformowala rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

 

Dwóch kosmonautów rosyjskich Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy wylądowali w kapsule staku Sojuz MS-16 na stepie w Kazachstanie, w odległości ok. 150 km na południowy wschód od miasta Dżezkazgan o godz. 5.54 czasu lokalnego (3.54 czasu polskiego).

 

Jak podał Roskosmos manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i wszyscy trzej są w dobrej kondycji.

 

Przed powrotem na ziemię Iwaniszyn i Wagner zdołali prowizorycznie zlikwidować niewielką nieszczelność w kadłubie stacji przez którą uciekało powietrze. Usterka nie stanowiła zagrożenia dla przebywających na pokładzie ludzi. Inżynierowie Roskosmosu ustalają sposoby trwałej naprawy uszkodzenia.

 

Obecnie na pokładzie stacji przebywa załoga złożona z Amerykanki Kate Rubins oraz dwóch Rosjan – Sergieja Ryżkowa i Siergieja Kud-Swierczkowa. Przybyli oni na stację w ubiegłym tygodniu i spędzą w niej najbliższe 6 miesięcy.

 

W listopadzie do stacji ma dotrzeć kapsuła Dragon z Amerykanami Mike Hopkinsem, Victorem Gloverem i Shannonem Walkerem oraz Japończykiem Soichi Noguchi. Będzie to pierwszy załogowy lot Dragona skonstruowanego przez prywatną firmę Space X miliardera Elona Muska. (PAP)

COMMENTS