Rosyjskie władze pracują nad odłączeniem się od globalnego internetu

Rosyjskie władze pracują nad odłączeniem się od globalnego internetu

Władze Rosji pracują nad ustawą umożliwiającą odcięcie się od światowej sieci internetu. Projekt ustawy od dwóch miesięcy znajduje się w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu. Dziś poparł go rząd Dmitrija Miedwiediewa. Rada Ministrów akceptuje dalsze prace nad „izolacją” internetu, ale chce aby ustawodawca wskazał źródła finansowania niezbędnych prac technicznych. Zdaniem ekspertów, odcięcie się Rosji od globalnej sieci jest teoretycznie możliwe, ale wymaga ogromnych nakładów i jednocześnie wygeneruje straty finansowe we wszystkich instytucjach, które działają na światowych rynkach. 
Moskwa od dawna się obawia, że w ramach międzynarodowych sankcji może zostać odłączona od globalnej sieci. Jednak oficjalnie rosyjscy politycy twierdzą, że to Rosja sama może podjąć taką decyzję, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo państwa.
Autorami projektu ustawy o izolacji internetu są między innymi: pomysłodawca ustawy o karaniu internautów za obrazę władzy senator Andriej Kliszas oraz podejrzewany przez brytyjskie organy ścigania o udział w zabójstwie byłego agenta FSB Aleksandra Litwinienki deputowany Andriej Ługawoj. Obaj politycy zgłaszając projekt ustawy o izolacji internetu napisali w uzasadnieniu, że przyjęcie projektu jest konieczne ze względu na agresywne działania w przestrzeni cybernetycznej inicjowane przez Stany Zjednoczone. Przygotowany przez nich i popierany przez rząd dokument zakłada odłączenie rosyjskiego segmentu internetu od globalnej sieci w taki sposób, aby nie pogorszyła się jakość usług wewnątrz Rosji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0