Rosyjski sąd podtrzymał zakaz publikacji książki pt. „Rozmyślania Wschodnie” Jana Nowaka – Jeziorańskiego. Bo to… “literatura ekstremistyczna”

Rosyjski sąd podtrzymał zakaz publikacji książki pt. „Rozmyślania Wschodnie” Jana Nowaka – Jeziorańskiego. Bo to… “literatura ekstremistyczna”

Adwokaci zespołu „Komanda29” będą walczyć o zdjęcie książki polskiego autora z listy zakazanych w Rosji publikacji. W poniedziałek sąd w Petersburgu podtrzymał zakaz rozpowszechniania rosyjskiej wersji „Rozmyślań Wschodnich” Jana Nowaka – Jeziorańskiego.

Zbiór esejów „kuriera z Warszawy” wydany przez oficynę „Cogita” został uznany w Rosji za literaturę ekstremistyczną i znalazł się na tej samej „czarnej liście”, na której umieszczono publikacje nazistów czy islamskich terrorystów.

Książka przygotowana wspólnie z Instytutem Polskim w Sankt Petersburgu miała ukazać się na rosyjskim rynku w lutym 2016 r. Tuż przed premierą do drukarni „Beresta” weszli funkcjonariusze policji i powołując się na skargę “zatroskanego obywatela” zarekwirowali cały nakład – 530 egzemplarzy.

Szefowa wydawnictwa „Cogita” i historyk petersburskiego Memoriału Tatiana Kosinowa powiedział Polskiemu Radiu, że prokuratura konfiskując książkę nie bierze pod uwagę procesów odszkodowawczych z osobami, które pracowały nad przygotowaniem tej publikacji.

Rosyjska prokuratura stwierdziła przed sądem, że eseje Jana Nowaka – Jeziorańskiego zawierają treści szkalujące Związek Radziecki. W ocenie obrońców praw człowieka takie oskarżenia są nieprawdziwe i mają charakter cenzury, naruszającej konstytucyjną wolność słowa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0