13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Rosyjska Polonia: Chcemy mieć swoje szkoły językowe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rosyjska Polonia chce mieć swoje szkoły językowe. Przewodnicząca Kongresu Polaków w Rosji Halina Romanowa powiedziała Polskiemu Radiu, że starania o zgodę rosyjskich władz na powstanie takich szkół prowadzone są od prawie 30 lat, ale jak do tej pory bez rezultatu.

Szefowa rosyjskiej Polonii podkreśla, że nauka języka ojczystego jest najważniejszym elementem kształtującym tożsamość narodową. W jej ocenie władze Rosji powinny usankcjonować prawnie funkcjonowanie szkół polonijnych jako szkół mniejszości narodowych. Halina Romanowa wskazuje na rozwiązanie, które obowiązuje w różnych republikach Federacji Rosyjskiej, gdzie działają szkoły, w których oprócz języka rosyjskiego nauczane są języki lokalnych mniejszości narodowych. „My jesteśmy niestety w gorszej sytuacji, a powinniśmy również mieć swoje szkoły, współfinansowane przez państwo rosyjskie” – powiedziała Polskiemu Radiu szefowa Kongresu Polaków w Rosji. Halina Romanowa sugeruje, aby powstała polsko – rosyjska komisja, która zajęłaby się tą kwestią.
W trakcie spisu ludności, przeprowadzonego w 2010 roku, narodowość polską zadeklarowało niespełna 50 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej. Według szacunków polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na terenie Rosji mieszka około 300 tysięcy Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Maciej Jastrzębski/Moskwa, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520