HomePILNE

Rosyjska policja zatrzymała… 828 uczestników manifestacji w centrum Moskwy!

Rosyjska policja zatrzymała… 828 uczestników manifestacji w centrum Moskwy!

Rosyjska policja zatrzymała 828 uczestników manifestacji w centrum Moskwy. Informację o liczbie zatrzymanych podała niezależna organizacja monitorująca zatrzymania w Rosji, OWD-Info. Jedną z aresztowanych jest opozycjonistka Lubow Sobol. Wcześniej, ta antykremlowska aktywistka, podobnie jak inni opozycjoniści, wzywała do udziału w demonstracji w obronie wolnych wyborów. 

Moskiewska opozycja od trzech tygodni wychodzi na ulice stolicy żądając dopuszczenia niezależnych kandydatów do udziału w wyborach lokalnych władz, które zaplanowano na 8 września. Wcześniej komisje wyborcze pod różnymi pretekstami nie zarejestrowały co najmniej 57 kandydatów reprezentujących organizacje opozycyjne i społeczne. Przeciwko niezarejestrowanym kandydatom i protestującym zwolennikom opozycji prowadzone są działania represyjne. W aresztach krótkoterminowe wyroki odsiadują liderzy opozycji.
Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie ewentualnego utrudniania pracy komisjom wyborczym. Komitet śledczy wszczął postępowanie w sprawie organizacji zamieszek, a policja i gwardia narodowa brutalnie zatrzymują uczestników pokojowych pikiet i wieców. Zdaniem obrońców praw człowieka, w ten sposób władze próbują zastraszyć opozycję przed wrześniowym wyborami.
Rosyjscy śledczy rozpoczęli także śledztwo przeciwko opozycyjnemu politykowi Aleksiejowi Nawalnemu. Chodzi o rzekome “wypranie” miliarda rubli (15,3 miliona dolarów) przez fundację Nawalnego. Obecnie lider rosyjskiej opozycji odsiaduje wyrok 30 dni pozbawienia wolności. Polityk został oskarżony o powtórne naruszenie ustawy o zgromadzeniach. Zatrzymano go 24 lipca przed kamienicą, w której mieszka, gdy rano wyszedł pobiegać.
W trakcie niedawnej demonstracji, zorganizowanej w obronie wolnych wyborów, Aleksiej Nawalny wezwał swoich zwolenników do wyjścia na ulice w sobotę 27 lipca. Policja uznała, że było to nawoływanie do nielegalnego zgromadzenia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./sjo

COMMENTS