HomeSport

Rosyjscy zawodnicy wypadają z listy startowej MKOL

Rosyjscy zawodnicy wypadają z listy startowej MKOL

Część rosyjskich zawodników nie pojedzie na igrzyska do Korei Południowej. Międzynarodowy Komitet Olimpijski odrzucił już prośby co najmniej dwudziestu rosyjskich sportowców o wpisanie na listę startową. Rosjanie przechodzą specjalną procedurę po tym, jak ich reprezentacja narodowa została zdyskwalifikowana w związku z aferą dopingową.

Zgodnie z decyzją MKOL, do Pjongczangu pojadą tylko ci, którzy w przeszłości nie mieli żadnych kłopotów z przejściem testów dopingowych. Moskwa w grudniu wysłała listę zawierającą 500 nazwisk. Na trzy tygodnie przed igrzyskami wypadło z niej co najmniej 20 osób, w tym czołowi łyżwiarze figurowi, panczeniści, biatloniści, bobsleiści i hokeiści.
W ubiegłym roku MKOl zdyskwalifikował dożywotnio 43 rosyjskich sportowców. Rosyjskie federacje poszczególnych sportów zimowych zapowiedziały, że będą dochodzić praw zawodników przed międzynarodowymi sądami. Natomiast Olimpijski Komitet Rosji raz jeszcze prześle do MKOl listę zawodników, włączając do niej również tych odrzuconych. Rosjanie będą mogli wystąpić w Pjongczangu pod neutralną flagą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/kano

COMMENTS