2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Rosyjscy oligarchowie poczuli amerykańskie sankcje

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rosyjscy oligarchowie odczuwają konsekwencje amerykańskich sankcji. W piątek Stany Zjednoczone ogłosiły wprowadzenie restrykcji wobec: 7 rosyjskich oligarchów, 17 urzędników i polityków oraz wobec 12 firm. Biały Dom poinformował, że ograniczenia są odpowiedzią na destabilizujące działania Rosji na arenie międzynarodowej.
Według radia Echo Moskwy stan majątkowy objętego sankcjami USA oligarchy Olega Deripaski zmniejszył się o 957 milionów dolarów. Rozgłośnia wyjaśnia, że w ciągu pierwszych godzin od ogłoszenia amerykańskich restrykcji na giełdzie w Londynie doszło do gwałtownego spadku wartości akcji jednej z firm rosyjskiego biznesmena – En+. Kolejni przedsiębiorcy z „czarnej listy” Waszyngtonu również zanotowali poważne straty. Sulejman Karimow stracił 244 miliony dolarów, a Wiktor Wekselberg, ktrz ma mniejszy majątek – 41 milionów dolarów.
Objęty sankcjami szef banku WTB Andriej Kostin twierdzi, że amerykańskie restrykcje wynikają z niezrozumienia przez Waszyngton linii politycznej Moskwy. Biznesmen wezwał władze Rosji i Stanów Zjednoczonych do porzucenia „wrogiej retoryki” i podjęcia rozmów. Wyraził też nadzieję, że wkrótce prezydenci: Władimir Putin i Donald Trump usiądą przy jednym stole, aby omówić sporne kwestie. Biały Dom oskarżył Rosję o destabilizowanie sytuacji na świecie. W komunikacie amerykańskiej administracji wskazano między innymi na aneksję Krymu i wojnę w Donbasie, wspieranie dyktatora Baszara al-Asada w Syrii oraz próby ingerowania w procesy polityczne wielu państw, w tym krajów Unii Europejskiej i USA. Amerykański Departament Skarbu wpisał na listę osób objętych sankcjami między innymi miliarderów związanych z Władimirem Putinem: Olega Deripaskę, Sulejmana Kerimowa, Kiryła Szamałowa, Wiktora Wekselberga i Igora Rotenberga. Restrykcjami zostali objęci także: szef MSW Władimir Kołokolcew, dowódca Gwardii Narodowej Wiktor Zołotow i dyrektor Federalnej Agencji Nadzoru Telekomunikacyjnego Aleksander Żarow. Wśród firm objętych ograniczeniami jest handlująca bronią kompania Rosoboronexport. Stany Zjednoczone zakazały swoim obywatelom współpracy z Rosjanami i firmami wpisanymi na „czarną listę” oraz zamroziły aktywa tych osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520