Rosyjscy komuniści świętują 101. rocznicę rewolucji

Rosyjscy komuniści świętują 101. rocznicę rewolucji

Dziś przypada 101. rocznica wybuchu Wielkiej Rewolucji Październikowej. W wyniku zbrojnego zamachu stanu grupa bolszewików pod wodzą Włodzimierza Lenina przejęła władzę w Rosji. Rosjanie są podzieleni w ocenie tamtych wydarzeń. Część społeczeństwa pozytywnie ocenia zmiany zachodzące na początku XX wieku i późniejsze powstanie Związku Radzieckiego. Z kolei inni przypominają o „krwawym terrorze” komunistów, stalinowskich mordach, represjach i zniewoleniu.

Oficjalnie władze współczesnej Rosji nie potępiły rewolucjonistów i stworzonego przez nich państwa. Jednak w wielu wypowiedziach najważniejszych polityków rosyjskich rewolucja z 1917 roku jest nazywana „zamachem stanu”. Polityk opozycyjnej Partii Narodowej Wolności Ilia Jaszyn przypomina, że 101 lat temu w Rosji doszło do dwóch rewolucji. „Lutowa rewolucja demokratyczna, która zakończyła wielowiekowy kres samowładczego reżimu i Rosja weszła na normalną, europejską drogę rozwoju. Tę drogę przerwała kolejna rewolucja, czerwona rewolucja. Zaczął się czerwony przewrót, który doprowadził do wojny domowej, czerwonego terroru i represji” – tłumaczy Ilia Jaszyn.

Część rosyjskich historyków i obrońców praw człowieka apeluje do władz Rosji, aby oficjalnie uznano rewolucję komunistyczną za „zamach stanu”, a Związek Radziecki za państwo zbrodnicze.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/as

fot. twitter

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0