Z roku na rok rośnie liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku w Polsce odnotowano 13 przypadków tej choroby, a w roku ubiegłym – 140 przypadków, głównie zawleczonych z innych krajów.
Obecnie gwałtownie rośnie liczba zachorowań na odrę w Rumunii, gdzie od początku roku zanotowano 3 ,5 tysiąca chorych i 17 zgonów z tego powodu. We Włoszech liczba osób chorych sięga dwóch tysięcy. To dwa i pół razy więcej niż w całym ubiegłym roku.
Profesor Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH podkreśla, że odra bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego – jak mówi – „łatwo ją przywieźć z zagranicznych podróży”. „Jeśli znajdziemy się w bezpośredniej odległości od osoby chorej na odrę, to jedynie nasz status immunologiczny zadecyduje o tym, czy wirus namnoży się w naszym organizmie i choroba rozwinie się” – wyjaśnia ekspert. Dodaje, że uodpornienie organizmu, które spowodowane jest wcześniejszym szczepieniem lub przebyciem choroby pozwoli zwalczyć to zakażenie.
Profesor Gut podkreśla, że odra to bardzo groźna choroba. Znana jest od kilku tysięcy lat. Obecnie jest traktowana jako niegroźna choroba wieku dziecięcego, ale – według eksperta – to fałszywy jej obraz. „W populacjach, które nie zetknęły się z odrą, może powodować śmiertelność porównywalną z wirusem Ebola” – zaznacza Włodzimierz Gut.
W Polsce szczepienia przeciwko odrze są obowiązkowe.
(IAR)/Góra, Fot. Dreamstime.com