HomePOLSKA

Rosną oczekiwania Ukraińców zatrudnianych w Polsce. Chcą od 13 do 20 złotych na rękę za godzinę pracy

Rosną oczekiwania Ukraińców zatrudnianych w Polsce. Chcą od 13 do 20 złotych na rękę za godzinę pracy

Rosną oczekiwania Ukraińców zatrudnianych w Polsce – wynika z raportu Fundacji Wspierania Migrantów (EWL), sporządzonego na podstawie badania socjologicznego. Jak wyjaśniła Renata Ostrowska z EWL, ponad 50 procent badanych obywateli Ukrainy oczekuje wynagrodzenia znacznie wyższego niż minimalne.

Chcą od 13 do 20 złotych na rękę za godzinę pracy. Oczekują też bezpłatnego zakwaterowania i dodatkowych premii pieniężnych. Pojawiają się też życzenia bezpłatnej opieki medycznej czy bezpłatnej telefonii komórkowej – wyjaśnia Renata Ostrowska
Badanie wykazało też, że blisko połowa Ukraińców nie zgodziłaby się pracować w Polsce bez podpisanej umowy. Jak podkreśla Anatoliy Zymnin z EWL, rośnie świadomość, że umowa na piśmie daje gwarancję wypłaty wynagrodzenia i że odprowadzanie składek od wynagrodzeń daje w przyszłości gwarancję wypłaty emerytury. Na otrzymywanie polskiej emerytury liczy 38 procent badanych. 36 procent z nich na to nie liczy ale wielu Ukraińców nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie – zwraca uwagę Anatoliy Zymnin.
Badanie przeprowadzono w okresie 17 kwietnia – 31 maja tego roku na próbie 855 dorosłych pracowników z Ukrainy, metodą bezpośredniego indywidualnego wywiadu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Elżbieta Łukowska/jj

COMMENTS