Rosjanie pobili rekord lotu z Ziemi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosjanie pobili rekord lotu z Ziemi do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjski statek Progress MS-09 w rekordowym czasie dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pokonanie drogi z Ziemi na orbitę oraz operacja połączenia zajęły kosmicznej ciężarówce niecałe 4 godziny. Do tej pory najkrótszy lot trwał 6 godzin. Projekty kosmiczne, to jedna z niewielu dziedzin, w których Unia Europejska i USA nie ograniczyły współpracy z Rosją. Bruksela i Waszyngton nałożyły na Moskwę sankcje w związku z: aneksją Krymu, wojną w Donbasie i ingerowaniem w wewnętrzne sprawy innych państw.

Rakieta Sojuz 2.1a wystartowała z kosmodromu Bajkonur. Dziewięć minut później statek Progress MS-09 odłączył się od modułów nośnych. Kolejne 3 godziny zajęło wejście na odpowiednią orbitę okołoziemską oraz połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Progres zawiózł załodze stacji ponad 2 tony niezbędnych produktów, w tym: paliwo, jedzenie, lekarstwa i sprzęt naukowy.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest wspólnym projektem agencji kosmicznych z: Europy, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Rosji. Od kilku lat, gdy Stany Zjednoczone wycofały się z programu promów kosmicznych, głównym dostawcą zaopatrzenia i załóg są rosyjskie rakiety.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0