Rosja znalazła się w dziesiątce państw najmniej szanujących pokój na świecie

Rosja znalazła się w dziesiątce państw najmniej szanujących pokój na świecie

Rosja znalazła się w dziesiątce państw najmniej szanujących pokój na świecie. Ranking sporządził australijski Instytut Gospodarki i Pokoju. Międzynarodowy raport podający wskaźniki tak zwanego Globalnego Indeksu Pokoju przygotowano po raz osiemnasty. 
Na pierwszych miejscach, jako najbardziej pokojowo nastawione kraje świata od lata znajdują się: Islandia i Nowa Zelandia.
Raport jest sporządzany w oparciu o trzy kryteria: bezpieczeństwo publiczne, zasięg uwikłania w konflikty wewnętrzny i międzynarodowe oraz stopień militaryzacji kraju. Na 160 państw wskazanych w raporcie, Rosja zajęła 154 miejsce, co klasyfikuje ją w dziesiątce najmniej pokojowo nastawionych krajów świata. Lepsze notowania od Rosji uzyskały: Ukraina, która zajmuje 152 miejsce i Korea Północna sklasyfikowana na 150 miejscu. Najgorzej wypadły: Południowy Sudan, Afganistan i Syria.
Niezależni komentatorzy zwracają uwagę na wszechobecną w Rosji prokremlowską propagandę, opierającą się na: dławieniu wolności obywatelskich, fałszowaniu wyborów, gloryfikowaniu zbrojnej siły i zniekształcaniu faktów. Rosja jest też oskarżana przez międzynarodową społeczność o wspieranie dyktatur i separatyzmu, a także o próby ingerowania w wewnętrzne sprawy innych państw.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Maciej Jastrzębski,Moskwa/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0