"> Rosja zawetowała projekt rezolucji ws. powstania trybunału ds. katastrofy Boeinga MH17 - wiadomosci.com

Rosja zawetowała projekt rezolucji ws. powstania trybunału ds. katastrofy Boeinga MH17

Rosja zawetowała projekt rezolucji ws. powstania trybunału ds. katastrofy Boeinga MH17

Nie będzie trybunału ws zbadania przyczyn katastrofy malezyjskiego Boeinga MH17. Jego utworzenie poparło w środę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 11 członków. Rosja wystąpiła jednak o prawo weta. Jako stały członek Rady Bezpieczeństwa Moskwa może zablokować każdą rezolucję RB ONZ. 
Jak poinformowała Agencja Reutersa wniosek poparło 11 członków RB ONZ, a Chiny, Angola i Wenezuela wstrzymały się od głosu. Przeciwna była jedynie Rosja, która od początku opowiadała się przeciwko rezolucji.
Jej projekt został zgłoszony przez Malezję. – Katastrofa lotu MH17 powinna zostać uznana z zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Należy jak najszybciej znaleźć winnych i ukarać ich – argumentowano.
Trybunał miałby osądzić osoby odpowiedzialne za zastrzelenie Boeinga Malaysia Airlines nad terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. W katastrofie, do której doszło 17 lipca u.r. zginęło wszystkich 298 pasażerów samolotu, w tym wielu obywateli Holandii. Ukraina i kraje zachodnie oskarżają o zestrzelenie samolotu prorosyjskich rebeliantów. Rosja konsekwentnie odrzuca te oskarżenia.
Rosyjskie władze tłumaczyły, że mają szereg zastrzeżeń wobec holenderskiego projektu raportu na temat przyczyn katastrofy.  – Otrzymaliśmy projekt końcowego raportu z dochodzenia w sprawie katastrofy malezyjskiego boeinga. Po jego zbadaniu uważam jednak, że zawiera więcej pytań niż odpowiedzi – mówił wiceprezes rosyjskiej Federalnej Agencji Transportu Powietrznego (Rosawiacija) Oleg Storczewoj.
– Nasi specjaliści mają cały szereg zastrzeżeń do tego dokumentu. Do przedstawionej w nim argumentacji, do danych technicznych. Mamy nadzieję, że nasze uzupełnienia i komentarze znajdą odzwierciedlenie w wersji finalnej i że otrzymamy odpowiedzi na postawione przez nas pytania – podkreślał.
Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie z premierem Holandii Markiem Rutte podkreślał że w sprawie śledztwa wciąż pozostaje wiele niewyjaśnionych kwestii – informował portal Sputnik news.
-Pozostaje wiele pytań odnośnie śledztwa. Kwestią sporną są zgromadzone dowody. Nie rozumiemy też dlaczego Rosja została pozbawiona prawa czynnego udziału w przebiegu postępowania” – czytamy w oficjalnym komunikacie biura prasowego Kremla. – Ten Trybunał i tak powstanie, nawet jeśli Rosja zawetuje rezolucję w ONZ, odbierając prawo do ukarania winnych krajom, których obywatele zginęli w katastrofie. W przypadku zawetowania rezolucji ONZ Rosja powinna ponieść za to polityczną odpowiedzialność – słowa wiceszefa delegacji ukraińskiej w ONZ Jurija Siegiejewa cytuje portal kresy24.pl.
Tymczasem prokremlowska stacja LifeNews ujawniła „nowe, szokujące fakty” w sprawie katastrofy. Szef Centrum Analityki i Bezpieczeństwa Siergiej Sokołow podał, że mogło do niej dojść w wyniku wybuchu na pokładzie samolotu.
Ostateczna wersja raportu w sprawie przyczyn katastrofy ma zostać przedstawiona w październiku. Według międzynarodowych ustaleń samolot MH17 został zestrzelony z pozycji zajmowanych wówczas przez prorosyjskich rebeliantów przy pomocy rakiety, jakiej używa wojsko rosyjskie. Mówiło się, że rebelianci być może omyłkowo wzięli samolot za ukraiński statek powietrzny.COMMENTS

WORDPRESS: 0