Rosja wybuduje ogrodzenie na granicy Krymu z Ukrainą

Rosja wybuduje ogrodzenie na granicy Krymu z Ukrainą

Rosja planuje budowę ogrodzenia na Krymie, które ma oddzielić terytorium półwyspu od Ukrainy. Zajmie się tym Rosyjska Służba Bezpieczeństwa (FSB). Bariera ma powstać do połowy przyszłego roku.

 

Ogrodzenie będzie miało ok. 50 km długości. Zostanie zbudowane z betonowych słupów połączonych drutem kolczastym i metalową siatką. Całość zabezpieczy system kamer i czujników ruchu. Wartość inwestycji to ok. 200 milionów rubli, czyli 3,4 miliona dolarów – podało radio Echo Moskwy.

 

Początkowo FSB planowało wybudowanie muru do 20 grudnia, jednak ostatecznie przesunięto ten termin na połowę przyszłego roku. Roboty budowlane maja wystartować w styczniu 2018 roku. Kilka dni temu rozstrzygnięto przetarg na budowę. 

 

Ogrodzenie zostanie postawione w regionie krasnoperekopskim. To część, należącego obecnie do Rosji Krymu, wysunięta najbardziej na północ i granicząca na lądzie z Ukrainą. Obecnie znajduje się tam kilka przejść granicznych, m. in. w miejscowościach Armiańsk i Perekop.

 

Jednak FSB uważa, że na całym 50-kilometrowym odcinku granicznym dochodzi do jej nielegalnego przekraczania przez przemytników, grupy dywersyjno-wywiadowcze i osób ściganych za przestępstwa kryminalne. I to podano, jako główną przyczynę powstania nowego ogrodzenia.

Michał Kurowicki AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0