HomeTechnologie

Rosja współpracuje z Google w sprawie filtrowania zakazanych stron

Rosja współpracuje z Google w sprawie filtrowania zakazanych stron

Według rosyjskich mediów, Google filtruje zakazane w Rosji strony internetowe. Jak napisał dziennik “Wiedomosti”, amerykański koncern usuwa z wyszukiwarki linki, które z różnych powodów zablokowała Federalna Służba Nadzoru w Sferze Łączności i Komunikacji Masowej (Roskomnadzor). Informację o tego rodzaju współpracy między Google a Roskomnadzorem potwierdził rzecznik tego urzędu Wadim Ampeloński.

Radio Svoboda podkreśla, że podejmując współpracę amerykański koncern uniknął zablokowania swojej wyszukiwarki na terytorium Rosji. Zdaniem anonimowego źródła, na które powołują “Wiedomosti”, Google nie usuwają zakazanych stron automatycznie, ale po wcześniejszym sprawdzeniu treści.

Już jakiś czas temu internauci w Rosji zauważyli, że z wyszukiwarki Google znikają linki do zakazanych przez władze stron internetowych. Chodzi przede wszystkim o strony, które zawierają treści uznane za ekstremistyczne, związane z terroryzmem czy przestępstwami o charakterze seksualnym, ale również teksty polityczne nieakceptowane przez rosyjskie władze. W styczniu zagraniczni korespondenci pracujący w Moskwie zwrócili uwagę, że zablokowane został linki do niektórych portali ukraińskich.

Gazeta “Wiedomosti” przypomina, że Rosja już dwa lata temu przyjęła prawo, które zobowiązuje zagraniczne koncerny internetowe obsługujące rosyjskie terytorium do podłączenia się do bazy danych zakazanych stron i usuwania ich na bieżąco. Koncern Google nie chciał się na to zgodzić i najpierw został ukarany grzywną, a w następnej kolejności Roskomnadzor zagroził zablokowaniem serwisów te firmy. “Nawiązaliśmy konstruktywny dialog z Google, który nas zadowala” – cytuje oświadczenie rzecznika prasowego Roskomnadzoru Wadima Ampelońskiego agencja Ria Novosti. Przedstawiciel rosyjskiego regulatora telekomunikacyjnego nie podał szczegółów współpracy, a koncern Google na razie nie skomentował tych doniesień.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dabr

COMMENTS