Rosja wprowadziła cła odwetowe na towary z USA

Rosja wprowadziła cła odwetowe na towary z USA

Rosja wprowadziła cła zaporowe na import części towarów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. To odpowiedź Moskwy na cła nałożone przez Waszyngton na rosyjską stal i aluminium. Stany Zjednoczone od kilku miesięcy systematycznie wprowadzają restrykcje gospodarcze wobec Rosji. W ten sposób amerykańskie władze sprzeciwiają się rosyjskiej aneksji Krymu, wspieraniu przez Moskwę wojny w Donbasie oraz ingerowaniu w wewnętrzne sprawy innych państw. 
Minister gospodarki Rosji Maksim Oreszkin wyliczył, że z powodu amerykańskich ceł rosyjska gospodarka będzie tracić rocznie ponad pół miliarda dolarów. W jego ocenie, cła odwetowe chociaż w części zrekompensują tę stratę. Zgodnie z rozporządzeniem premiera Dmitrija Miedwiediewa, Moskwa nałożyła stawki 25- i 40-procentowe między innymi na sprzęt wiertniczy, urządzenia wykorzystywane w branży naftowo-gazowej, narzędzia do obróbki metali i kable wysokotechnologiczne, w tym światłowody. W ocenie niezależnych ekspertów, rosyjskie cła odwetowe nie są w stanie uderzyć w amerykańską gospodarkę, a ograniczanie importu nowoczesnych urządzeń na rosyjski rynek zaszkodzi jedynie rodzimym przedsiębiorcom.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/mt

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0