Rosja: Szesnastokrotne przewyższenie normy promieniowania radioaktywnego w rejonie Siewierodwińska

Rosja: Szesnastokrotne przewyższenie normy promieniowania radioaktywnego w rejonie Siewierodwińska

Rosyjskie służby meteorologiczne poinformowały o szesnastokrotnym przewyższeniu normy promieniowania radioaktywnego w rejonie Siewierodwińska.

Eksperci Rosgidrometu stwierdzili, że krótkotrwały wzrost promieniowania związany był z wydarzeniami na tamtejszym poligonie. 8 sierpnia rosyjskie agencje podały, że w obwodzie archangielskim eksplodował eksperymentalny silnik rakietowy, zasilany paliwem jądrowym. W wypadku zginęło 7 osób.

Rosgidromet podał na swoich stronach internetowych, że po półgodzinie zaobserwowano spadek radioaktywności, a po dwóch godzinach sytuacja wróciła do normy. Jednocześnie eksperci zwrócili uwagę, że przekroczenie dopuszczalnej normy miało miejsce w rejonie Siewierodwińska. Natomiast w oddalonym o 35 kilometrów Archangielsku wskazania cały czas utrzymywały się w normie.
Część rosyjskich ekspertów jest zdania, że w obwodzie archangielskim testowano nową rakietę o kryptonimie „Burewiestnik”, wyposażoną w napęd jądrowy. O pocisku manewrującym tego typu mówił już dwa lata temu prezydent Władimir Putin, ale do tej pory Rosja nie pokazała światu wiarygodnych dowodów na istnienie takiego uzbrojenia. W ocenie ekspertów, wypadek w obwodzie archangielskim może być potwierdzeniem, że Rosja wbrew oświadczeniom Władimira Putina nie dysponuje tego typu rakietami, a dopiero je testuje.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0