Rosja: Roskosmos zaostrzył zasady wyjazdów zagranicznych dla pracowników

Rosja: Roskosmos zaostrzył zasady wyjazdów zagranicznych dla pracowników

Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) zaostrzyła zasady wyjazdu zagranicę dla szefów podległych firm i placówek badawczych. Jak poinformowało Radio Svoboda, decyzja ma związek z niedawną ucieczką za granicę dyrektora jednego z instytutów projektujących urządzenia, wykorzystywane w satelitach i przemyśle zbrojeniowym.

Nowe zasady wyjazdu za granicę dotyczą wszystkich funkcyjnych pracowników Roskosmosu i związanych z tą agencją spółek. Każdy, kto ma dostęp do tajnych danych, musi starać się o specjalną zgodę.
Radio Svoboda przypomniało, że w maju uciekł z Rosji dyrektor Naukowo Badawczego Instytutu Kosmicznego Jurij Jaskin. Naukowiec wyjechał w delegację i już nie wrócił. Rozgłośnia podkreśla, że wewnętrzne kontrole w instytucjach związanych z Rosyjską Agencją Kosmiczną ujawniły wiele nieprawidłowości, w tym finansowych. Na tej podstawie wszczęto 14 spraw karnych. Natomiast raport Izby Rachunkowej, odpowiednika polskiej Najwyższej Izby Kontroli wskazał, że ogółem w strukturach Roskosmosu dopuszczono się malwersacji finansowych na kwotę 760 miliardów rubli, czyli około 10 miliardów euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0