HomeŚwiat

Rosja: Putin rozmawiał telefonicznie z Łukaszenką

Rosja: Putin rozmawiał telefonicznie z Łukaszenką

Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z Aleksandrem Łukaszenką – podają rosyjskie media. Według agencji Ria Novosti, rozmowa dotyczyła ostatnich wydarzeń na Białorusi. Wcześniej, jak informują rosyjskie media, prezydent Białorusi oświadczył, że powyborcze zamieszki w jego kraju zagrażają Państwu Związkowemu Białorusi i Rosji.

Rosyjscy i białoruscy komentatorzy niezależni zwracali uwagę, że w związku z wydarzeniami na Białorusi i ostrą reakcją zachodnich państw Aleksander Łukaszenka chcąc zachować władzę i będzie szukał pomocy w Moskwie. Od niedzieli na Białorusi trwają protesty, brutalnie tłumione przez milicję i OMON.

Jako pierwsza o rozmowie telefonicznej Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki poinformowała białoruska agencja informacyjna BełTA. Białoruskie źródła do tej pory nie ujawniły szczegółów. Wiadomo jedynie, że rozmowa dotyczyła „sytuacji wewnątrz Białorusi i wokół niej” w związku z ostatnimi wydarzeniami. Rosyjski portal niezależny „Meduza” zwrócił uwagę, że kilka godzin wcześniej Aleksander Łukaszenka oświadczył, iż musi porozmawiać z prezydentem Rosji. „Trzeba skontaktować się Putinem, żebym mógł z nim teraz porozmawiać, dlatego, że to już jest zagrożenie nie tylko dla Białorusi” – cytuje portal „Meduza” wypowiedź białoruskiego prezydenta.

Aleksander Łukaszenka od początku antyrządowych protestów utrzymuje, że zostały one sprowokowane z zewnątrz i przypominają scenariusz “kolorowych rewolucji”. Rosyjscy i białoruscy komentatorzy niezależni już wcześniej uprzedzali, że białoruski dyktator, chcąc utrzymać władzę, sięgnie po siłowe rozwiązania i w ostateczności będzie prosił o pomoc Władimira Putina. Według rosyjskiej politolog Liliji Szewcowej, Aleksander Łukaszenka przegrał wszystko i nie ma drogi odwrotu. „Rosja może rzucić mu koło ratunkowe albo utopić go” – zauważa rosyjska politolog.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Maciej Jastrzębski/Moskwa/i em/ w zr

COMMENTS