Rosja publikuje dokumenty z okresu II wojny światowej. “To przedziwna sytuacja”

Rosja publikuje dokumenty z okresu II wojny światowej. “To przedziwna sytuacja”

Rosja opublikowała kolejne dokumenty wybielające udział Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Ministerstwo obrony zamieściło w internecie odtajnioną dokumentację z pierwszego okresu po napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR. W publikacji tej, podobnie jak we wcześniejszych, nie ma informacji o napaści Armii Czerwonej na Polskę ani współpracy Moskwy z Berlinem.

Wśród opublikowanych dokumentów znalazły się rozkazy radzieckiego dowództwa, wojenne dyrektywy, listy pochwalne i niemiecka mapa z planem napaści na Związek Radziecki. Rosyjskie władze przy każdej okazji podkreślają bohaterstwo radzieckich żołnierzy odpierających ataki hitlerowskiej armii i późniejszy marsz na Berlin, ale nie wspominają o działaniach w latach 1939-1941, kiedy Armia Czerwona zajęła Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Historyk stowarzyszenia “Memoriał” Nikita Pietrow w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia zwracał uwagę na zakłamywanie historii przez Kreml. “To przedziwna sytuacja, gdy w naszym kraju jest własne widzenie historii, a cały świat ocenia poszczególne wydarzenia zupełnie inaczej. Jakoś nikogo to nie zawstydza i rzeczywiście można odnieść wrażenie, że państwowa polityka Rosji operuje fałszywymi faktami” – podkreślił rosyjski historyk.

Moskwa wielokrotnie prezentowała wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej tak, aby pokazać ZSRR w jak najlepszym świetle.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0