3.8 C
Chicago
piątek, 26 lutego, 2021

Rosja przerzuca kompleksy rakietowe Iskander-M do Kaliningradu

Popularne

Rosja przerzuca kompleksy rakietowe Iskander-M do Kaliningradu. Informację taką opublikowała estoński portal ERR. Według dziennikarzy, wyrzutnie rakiet płyną do obwodu kaliningradzkiego na pokładzie promu „Ambał”, służącego do transportu samochodów i wagonów kolejowych.

Informację, opublikowaną przez estoński portal ERR, potwierdził anonimowy przedstawiciel amerykańskiego wywiadu. Jego zdaniem, przemieszczenie Iskanderów może okazać się „nieszkodliwym ruchem”. Przedstawiciel amerykańskiego wywiadu oświadczył, że przerzucenie Iskanderów może być politycznym gestem Rosji, manifestacją siły i dezaprobaty wobec NATO. Dodał, że w 2014 roku, podczas manewrów wojskowych, Rosja przerzuciła podobny system rakietowy do Kaliningradu.

Rosja od co najmniej 6 lat zapowiada rozmieszczenie Iskanderów w pobliżu polskich granic. Ma to być odpowiedź na rozbudowę w Polsce systemów tarczy antyrakietowej i bazy amerykański rakiet Patriot. Estoński portal ERR twierdzi, że rosyjskie wyrzutnie rakietowe już płyną do Kaliningrady, a dodatkowo zwraca uwagę na wykorzystanie do transportu uzbrojenia cywilnej jednostki pływającej.

Podobne informacje pojawiły się w rosyjskiej i zachodniej prasie już w ubiegłym roku. Wtedy dziennikarze alarmowali, że pod przykrywką manewrów wojskowych, Rosja przerzuca do Kaliningradu Iskandery i bombowce strategiczne.

Oficjalnie Moskwa nigdy nie potwierdziła tych informacji. Niezależni eksperci przypuszczają, że nowoczesne kompleksy rakietowe są przerzucane w różne części Federacji Rosyjskiej na zasadzie rotacji. Mobilne wyrzutnie pełnią dyżury bojowe przez kilka dni lub tygodni i następnie są przewożone w inne miejsce.
Rakiety Iiskander-M mają zasięg od 50 do nawet 700 kilometrów, a więc z obwodu Kaliningradzkiego mogą dosięgnąć celów zarówno w Warszawie, jak i Berlinie. Eksperci nie wykluczają, że mogą przenosić głowice z ładunkami jądrowymi.

Maciej Jastrzębski/Moskwa, Fot. Twitter.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane