Rosja: Premier Miedwiediew podał się do dymisji. Kto go zastąpi?

Rosja: Premier Miedwiediew podał się do dymisji. Kto go zastąpi?

Premier Rosji podał się do dymisji. Jak informują rosyjskie agencje, Dmitrij Miedwiediew zrobił to po orędziu wygłoszonym przez Władimira Putina, w którym prezydent mówił o nowych zadaniach dla rosyjskiej Rady Ministrów i zmianie konstytucji.

Premier Dmitrij Miedwiediew poinformował o dymisji rządu w trakcie spotkania z Władimirem Putinem. Prezydent przyjął dymisję i polecił obecnemu gabinetowi kontynuowanie pracy do czasu wyłonienia nowej Rady Ministrów.

Rosyjskie media zwracają uwagę na to, że dymisja rządu nastąpiła w kilka godzin po tym, jak Władimir Putin zapowiedział daleko idące zmiany w konstytucji związane z uprawnieniami parlamentu i rządu.

Przyjmując dymisję Dmitrija Miedwiediewa, prezydent zapowiedział, że powoła byłego premiera na stanowisko zastępcy szefa Rady Bezpieczeństwa Rosji.

 

*

Michaił Miszustin zastąpi Dmitrija Miedwiediewa na stanowisku szefa rosyjskiego rządu. Kandydaturę zaproponował i oficjalnie zgłosił prezydent Władimir Putin.

Michaił Miszustin jest szefem Federalnej Służby Podatkowej. Jak podały rosyjskie agencje państwowe, Władimir Putin spotkał się z Miszustinem, zaproponował tekę premiera, a uzyskawszy jego zgodę zgłosił jego kandydaturę Dumie Państwowej. Wcześniej do dymisji podał się Dmitrij Miedwiediew. Były szef rządu wyjaśnił, że podjął taką decyzję w związku z zapowiedzianymi przez prezydenta Rosji zmianami w konstytucji.

Część rosyjskich komentatorów przypuszcza, że wydarzenia w Moskwie mają związek z przygotowaniami do utrzymania przez Władimira Putina władzy po tym, gdy w 2024 roku wygaśnie jego prezydencka kadencja.
Michaił Miszustin – kandydat na szefa Rady Ministrów – ma 54 lata, urodził się w Moskwie i od wielu lat jest związany ze służbą państwową.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/em/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0