HomeŚwiat

Rosja ma pakiet środków restrykcyjnych wobec USA

Rosja ma pakiet środków restrykcyjnych wobec USA

O coraz chłodniejszych stosunkach rosyjsko – amerykańskich napisała „Rossijskaja Gazieta”. Rządowy dziennik omawia niedzielny wywiad prezydenta Władimira Putina dla rosyjskiej telewizji państwowej, w którym gospodarz Kremla tłumaczy, dlaczego Moskwa podjęła działania restrykcyjne wobec Stanów Zjednoczonych.

„Rossijskaja Gazieta” odwołuje się do słów Władimira Putina, który stwierdził że Rosja cierpliwie czekała, mając nadzieję na poprawę relacji z Waszyngtonem, ale zamiast sygnału o gotowości do współpracy dostała nowy pakiet antyrosyjskich sankcji. Jednocześnie rosyjski prezydent poinformował, że do 1 września jego kraj musi opuścić 755 pracowników amerykańskich przedstawicielstw dyplomatycznych, a od 1 sierpnia USA tracą prawo do użytkowania, zlokalizowanych w Moskwie magazynów i rezydencji.
„Rossijskaja Gazieta” przypomina słowa Władimira Putina, że Moskwa ma jeszcze szeroki wachlarz innych środków restrykcyjnych. Wcześniej podobną opinię wygłosił w rosyjskiej telewizji szef parlamentarnej komisji ds. polityki informacyjnej Aleksiej Puszkow. -„Przypuszczam, że skoro Stany Zjednoczone wypowiedziały nam wojnę gospodarczą, to mogą zostać podjęte odpowiednie środki w stosunku do amerykańskich firm działających na terytorium Rosji, co byłoby logiczne. To może być również poważna korekta naszego stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie USA potrzebują naszego wsparcia, aby legalizować swoje działania, chociażby w odniesieniu do Korei Północnej” – stwierdził rosyjski polityk. Część rosyjskich komentatorów nazwała działania Moskwy -„początkiem wojny dyplomatycznej” dodając, że będzie ona długa i wyniszczająca.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/zr

COMMENTS